Aynes’in Türkiye Tarım Kredi Birlikleri’ne satışına onay


TMSF, Aynes Gıda’nın Türkiye Tarım Kredi Birlikleri’ne 785,5 milyon TL bedelle satışının onaylandığını duyurdu.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’ndan (TMSF) yapılan açıklamada, günde yaklaşık bin işçinin çalıştığı ve 20 bin çiftçinin süt sattığı Denizli’de 8 Eylül’de Aynes Gıda’nın ikinci kez satışa çıkarıldığı belirtildi. iflastan kurtulduktan sonra.

İhaleye Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (TKT Hayvancılık ve Tarım Ürünleri AŞ) ve Matlı Gıda’nın katıldığı hatırlatılan açıklamada, “Kapalı ihale, açık artırma ve pazarlık aşamasının ardından en yüksek teklifi 785,5 milyon tahmini bedel ile Türk Tarım Kooperatifleri veriyor. TL. TMSF Fon Kurulu, söz konusu öneriyi uygun görerek, ihale sonucunu nihai kararını vermek üzere Rekabet Kurulu’na sundu.

FON YÖNETİM KURULU İLK TEKLİFİ ONAYLAMADI

Açıklamada, TMSF’nin güven döneminde şirketin cirosu ve kârlılığı artmasına rağmen, bankalara ve tahvil sahiplerine olan eski borçlarının kapatılamadığının ortaya çıktığı ve bu durumun “sürdürülebilirlik değil raporu” ile sona ermesinin ardından şirkete tebligat yapıldığı hatırlatıldı. satışa çıkar.

İlk ihalede verilen 350 milyon TL’lik teklifin düşük olduğu ve fon kurulunun satışı onaylamadığı hatırlatıldı.

SAHİBİNİN NİTELİKLİ DOLANDIRICILIĞINA İNANILMASI

Açıklamada, Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) şirket ortakları hakkında tahvil ihracı ve bankalardan yüklü miktarda kredi çekmesi nedeniyle suç duyurusunda bulunduğu, Aynes Gıda’nın makyajlı bilançolarla çok daha iyi durumda olduğu ve bankalardan çok daha iyi durumda olduğu ifade edildi. şu bilgiler verildi:

Aynes Gıda eski CEO’su Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Aynes Gıda eski CEO’su Denizli 4. Nevzat Serin, eski Genel Müdür Yardımcısı. Ayhan Batur ve eski yönetim kurulu üyesi Mehmet Ali Özkan’ın tahvil ihracı sürecinde mali tablolarda kasıtlı olarak gerçeğe aykırı anlaşmalar yaptıkları tespit edildi. Sanıklar, sahtecilik ve özel evrakta sahtecilikten 3 yıl 4 ay hapis ve 20 bin TL para cezasına çarptırıldı.”