Avusturyalılar enerji krizinin kışına odun sobalarıyla hazırlanıyor


Rusya-Ukrayna savaşının erken biteceğine inanmayan Avusturyalılar, enerji krizi nedeniyle sert geçmesi beklenen kış için bireysel hazırlıklarını yaparken, odun sobası birincil alternatif ısı kaynağı. .

Doğal gaz arzının yüzde 80’ini Rusya’dan sağlayan Avusturya, yenilenebilir enerji kaynaklarının çeşitliliği ve üretim hızı açısından dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alsa da bu, doğal gaz açığını kapatmaya yetmiyor.

Moskova yönetiminin doğalgaz dağıtımını askıya alması, özellikle soğuk kış aylarında önemli bir enerji sorunu yaşanacağı korkusuna yol açtı.

ÇÖZÜM Odun sobasında

Avusturya’da enerji fiyatlarındaki artış, hayat pahalılığını da beraberinde getirdi. Covid-19 salgını sürecinde yüzde 3 civarında olan enflasyon oranı yüzde 10’a çıktı.

Devletin yüksek maliyetlerle mücadelede nakit yardımı ve belirli bir kilovat saate kadar elektrik birim fiyatlarının sabit ücretlendirilmesi gibi yardım paketleri vatandaşları gülümsetse de durdurulamayan enflasyon ve belirsizlik halkta karamsarlığa neden oluyor.

Avusturyalılar enerji krizinin kışına odun sobalarıyla hazırlanıyor - 1
Avusturyalılar, bir enerji krizinin yaşanacağı kışa odun sobası ile hazırlanıyorlar.

Avusturyalılar, yaklaşan kış öncesi enerji krizi, yaşam pahalılığı ve Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili soruları yanıtladı.

Avusturya’nın Salzburg kentinde yaşayan ve soyadını vermemeyi tercih eden Barbara, evlerinde akaryakıtla çalışan merkezi ısıtma kullandıklarını ancak fiyat artışı nedeniyle bu kış odun sobası kullanacaklarını söyledi.

Enerji krizinin yol açtığı hayat pahalılığının özellikle piyasalarda göze çarptığını söyleyen Barbara şunları söyledi: “Yaşam maliyeti özellikle piyasa fiyatlarında göze çarpıyor. Fiyatların yüzde 25 arttığı tahmin ediliyor. İnsanlar mutsuz, düşük ücretler yüzünden yaşamakta zorlanıyorlar, bunu görüyorsunuz. Ayrıca insanlar bu işin sonunun nereye varacağından korkuyor” dedi.

Helmut Nett de kış için kişisel hazırlıklarını yaptığını belirterek, “Odun sobası aldık, pencerelerimizi yeniledik. Tabii izolasyonumuzu önceden yaptırmıştık. Odun sobası ile ısıtacağız.”

Nett, önceki yıllarda odun sobası kurma gibi bir planının olmadığını, enerji fiyatlarının çok yükseleceği ve odun fiyatlarının da yükseleceği için bu yönteme başvurulduğunu ancak bu durumun bir şekilde aşılması gerektiğini ifade etti.

Nett, savaştan sonraki gün yaşam maliyetinin daha belirgin hale gelmesiyle, özellikle doğal gaz ve yenilenebilir enerji ile ısıtma yapanlar için fiyatların önemli ölçüde artacağını söyledi.

Avusturyalılar odun sobalarıyla enerji krizine hazırlanıyor - 2 Mayıs
Avusturyalılar artan piyasa fiyatlarından şikayet ettiler.

“PİYASA FİYATLARI HAFTALIK YÜKSELİYOR”

Nett, “Gıda fiyatları yükseldi, piyasa fiyatları haftalık olarak yükseliyor. Her şey yüzde 15-20 daha pahalı hale geldi. Artık doğalgazı konuşmaya gerek yok. Araç kullanmak artık daha pahalı hale geldi.” dedi.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşla ilgili olarak Nett şunları söyledi: “(Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin onlarla konuşmak istedi ama Avrupalılar onu reddetti. Onu her taraftan taciz ettiler ve bir noktada buranın benim bölgem olduğunu söyledi ve savaş başladı. Savaştan kesinlikle nefret ederim, korkunç bir şey ama nedir? Maalesef savaş başladı ve Putin’in duracağını düşünmüyorum, devam edecek” dedi.

Başkentin en eski meydanı Stephansplatz’da arabacı olan Thomas, odun sobası kullandığını ve elektriğini yenilenebilir enerjiden aldığını söylüyor.

“100 EURO ARTIK 70 EURO DEĞERİNDE”

Thomas artan enflasyona işaret ederek 100 €’nun artık 70 € değerinde olduğunu ve yaklaşık 1 €’ya mal olan ısıtma yağının 2 €’nun üzerine çıktığını söyledi.

Thomas, enerji fiyatlarındaki artışın savaştan kaynaklanmadığını varsayarak şöyle devam etti:

“Bu tam bir saçmalık, her şeyi pahalı hale getirmek için bir bahane. Çünkü rüzgar, su, güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarımız var. Büyük şirketler açıkça büyük karlar elde ediyor. Burada elektrik sorunundan mı yoksa krizden mi bahsetmek ne kadar doğru? Müdür “Yüksek prim alırken sıradan insanlar her şeyi ödemek zorunda. Şu anda elektrik fiyatları iki katından fazla arttı.”

Üniversite öğrencisi Christoph, Avusturya’da kışın sert geçtiğini ve bu kış evde dışarıdakinden daha kalın giysiler giyeceğini de açıkladı.

Hayat pahalılığının her alanda hissedilebileceğini söyleyen Christoph, “Öğrenciyim, her şey çok pahalı hale geldi. Alışveriş yaparken dikkat ederim, bir yerde indirim olunca çok mutlu oluyorum. Her şeyden önce piyasa fiyatlarındaki artış” çok açık. Geçen seneye göre market alışverişine 20 eurodan fazla harcamak çok keyifli. yapacağım.” dedi.

DESTEK UKRAYNA

Enerji fiyatlarındaki artıştan dolayı hükümetin yardımından memnun olan Bakan, “Umarım Ukrayna ülkelerini geri alır ve Rusya, özellikle de Putin, ulaşmak istediğini başaramaz” dedi.

Anna ise ülkede olası bir doğalgaz sıkıntısı olması durumunda soğuğa karşı ısınmak için kazak, battaniye gibi tekstil ürünlerini kullanacağını söyledi.

Fiyat artışlarının en çok bakkaliye alışverişlerinde fark edildiğini söyleyen Anna, “Evle ilgili her şey daha pahalı hale geldi. Sigorta ve araba kullanımı daha pahalı hale geldi. Akaryakıt fiyatları fahiş bir şekilde arttı ve düşmüyor” dedi.

Uluslararası toplumun bir an önce savaşın sona ermesi için harekete geçmesi gerektiğini ifade eden Anna, savaşın sadece bu iki ülkeyi değil tüm dünyayı olumsuz etkilediğini sözlerine ekledi.

Enerji arzının yaklaşık yüzde 34’ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayan Avusturya’da hükümet, elektrik üretiminin 2030 yılında tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanmasını hedefliyor ve 2040 yılında da fosil yakıtlara olan bağımlılığını tamamen sona erdirmeyi planlıyor.

Rusya-Ukrayna savaşından sonra, Avrupa Birliği (AB) bu ülkeyi cezalandırmak için defalarca yaptırımlar uyguladı ve Moskova hükümeti Avrupa’ya doğal gaz tedarikini durdurdu.

Bu durum, özellikle Almanya ve Avusturya gibi Rus doğalgazına bağımlı ülkelerde sanayilerde ısınma sorunları ve elektrik kesintileri gibi ciddi endişeleri artırdı, elektrik ve doğalgaz fiyatlarında yüzde 200’ün üzerinde artışa neden oldu.

AVUSTURYA ENFLASYONU SON 70 YILIN EN YÜKSEK DÜZEYİNDE

Avusturya İstatistik Kurumu’nun bugün açıkladığı gibi, Eylül ayında enflasyon oranı yüzde 10,5’e yükselerek ülkede 1952’den bu yana ilk kez çift haneli rakamlara ulaşarak son 70 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.