Avrupa’da yeni kriz


Artan doğalgaz fiyatları, enerjinin yoğun olarak kullanıldığı Avrupa’da cam üretimini vurdu. Şirketler acil durumlara hazırlanıyor.

Avrupa’da Ukrayna savaşıyla başlayan enerji krizi cam üretimine de sıçradı.

Wall Street Journal haberine göre Avrupa’da cam üretiminde kullanılan enerjinin ağırlıklı olarak Rus doğalgazından gelmesi üretimi olumsuz etkilemeye başladı.

Avrupa’daki cam üreticileri ve şişe imalatçıları, otomobil ve inşaat imalatçıları gibi cam ürünlerini üretimde kullanan şirketler, doğalgaz arzının kıtlığı nedeniyle acil durum planına hazırlanıyor.

Otomobil üreticisi Audi’nin strateji şefi Silja Pieh, Rusya’nın Almanya’ya olan gaz tedarikindeki sert düşüşünün yeni bir krizi tetikleyebileceğini söyledi.

FİYATLAR ARTIYOR

Avrupa içecek endüstrisi de baskı altında. Ukrayna’da faaliyet gösteren en az iki üretici de dahil olmak üzere bazı şişe tedarikçileri fabrikaları kapatmak ve üretimi kesmek zorunda kaldı. Diğerleri de fiyatları yükseltmeye başladı.

FİRMALAR STOKLARA GİDİYOR

Şirketler zaten ek depolama alanı kiralayarak şişe depolamaya başladılar.

ŞİŞE KORUMA

İngiltere merkezli dağıtım şirketi Milk and More, cam şişelerinin ortalama ömrünü uzatmaya çalıştıklarını söyledi. Şirket, hasarlı şişeleri tespit etmek için tarayıcılar da dahil olmak üzere şişelerini korumak için adımlar atmaya başladı.

GAZ FİYATLARI DÜŞÜK BÖLGELERDE ÜRETİM

Bu önlemlere ek olarak, bazı cam üreticileri doğal gazdan petrole veya motorine geçiş yapmaktadır. Bazı büyük üreticiler de üretimlerinin bir kısmını daha düşük gaz fiyatlarına sahip bölgelere taşımayı düşünüyor.