Avrupa’da enerji krizi fındığı vurdu


Avrupa’daki enerji krizi Türkiye’deki fındık fiyatlarını da etkiledi. Türkiye’nin en önemli ihracat ürünlerinden biri olan fındık, Avrupa tarafından lüks tüketim sınıfına alındığında, beklenen ihracat etkinliği sağlanamadı.

Türkiye fındık ihracatında hedeflenen rakamlara ulaşamadı.

Bu durumun temel nedenlerinden biri Avrupa’daki enerji kriziydi.

Karadeniz Fındık ve Mahsul İhracatçıları Birliği Başkanı Hasan Osman Sabır, talepteki düşüşün Türkiye’de de fiyatları aşağı çektiğini söyledi.

Patience, “Avrupa piyasalarında durgunluk eğilimi var. Bildiğiniz gibi Avrupa’daki enerji krizi nedeniyle hanehalkı harcamalarının enerji fiyatlarındaki payı arttıkça diğer paylar düşecek.”

“TÜRKİYE’DE FINDIK ÜRETİMİ ARTIRILDI”

Fındık fiyatı açıklandığında 2021 mahsulünün 42-43 liradan işlem gördüğünü söyleyen Sabır, “Fiyatın o zamandan beri 41-43 lira bandından 52 lira bandına bir anda sıçraması pek olası değil. bir ihracat ürünü. Çünkü 2021 sezonunun eski fiyatlara satılan ve halen elimizde kalan kısımları çıldırmış durumda” dedi.

Fındık üretiminin hem Türkiye’de hem de dünyada arttığını kaydeden Sabır, üretimdeki artış nedeniyle fiyat artışlarının değerli olacağını söyledi.