Avrupa’da doğalgaz fiyatları düştü


Geçen hafta Avrupa’da rekor fiyatlarla işlem gören doğal gazın fiyatı, kıtadaki gaz depolama tesislerinin kullanımının yüzde 80’e çıkmasıyla yüzde 8 düştü.

Avrupa’da doğalgazın fiyatı, stokların yüzde 80 dolu olması nedeniyle yüzde 8 düştü.

Avrupa’nın en derin derinliğe sahip Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF’de işlem gören Eylül vadeli kontratları için gaz kontrat fiyatı bugün megavat saat başına 277,02€’dan açıldı.

Gün içinde 284€’yu gördükten sonra, söz konusu fiyat dünkü kapanıştan Türkiye saati ile 14:00’te yüzde 8 düşerek 254€’ya geriledi.

Fiyatlardaki düşüş, Avrupa’da gaz tankı kullanımının yüzde 80’e ulaşmasından kaynaklandı. Avrupa Birliği böylece 1 Kasım’a kadar yüzde 80 doluluk hedefine ulaştı.

Avrupa’da gaz fiyatları, Rusya-Ukrayna savaşının ardından batılı ülkelerin Moskova’ya uyguladığı yaptırımların etkisiyle ve doğal gaz arzına ilişkin endişeler nedeniyle yükseldi. Doğal gazın aylık vadeli fiyatı, 25 Ağustos’ta megavat saat başına 300 avroyu aştı.

Bugünkü düşüşe rağmen söz konusu fiyatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 400’den fazla arttığını belirtmekte fayda var.

Federal Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck ise dün ülkedeki gaz depolama tesislerinin beklenenden daha dolu olduğunu ve 47 depolama tesisinde kapasite kullanımının yüzde 83 civarında olduğunu açıkladı.

Bu arada, savaş sonrası yeni bir düzenleme, Alman gaz depolama tesislerinin 1 Ekim’e kadar en az yüzde 85 dolu olmasını gerektiriyor.

Bu tesislerin doluluk oranının 1 Kasım’da en az yüzde 95 olması gerekiyor. 1 Eylül’e kadar gereken yüzde 75’lik kullanıma 3 hafta önce ulaşıldı.

GAZ AKIŞI 3 GÜN DURDURULACAK

Öte yandan Rus enerji şirketi Gazprom, 19 Ağustos’ta, tek kompresör ünitesindeki bakım çalışmaları nedeniyle Kuzey Akım boru hattından doğal gaz akışının 31 Ağustos’tan itibaren üç gün süreyle askıya alınacağını duyurdu.

Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinin enerji bakanları, artan gaz ve elektrik fiyatlarını görüşmek üzere 9 Eylül’de olağanüstü bir toplantı yapacak. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen dün, Avrupa elektrik piyasasına acil müdahale için hazırlandıklarını duyurdu.