Avrupa’da büyüyen enerji paniği: Hangi ülke hangi tedbiri uyguluyor?Avrupa'da büyüyen enerji paniği: Hangi ülke hangi tedbiri uyguluyor?

Rusya’nın doğalgazını kapattığı Avrupa’da enerji paniği büyüyor. Yavaş yavaş yeni kemer sıkma önlemleri açıklayan Avrupa’da hapis cezaları bile gündemde, dev fabrikalar kapılarını kapatıyor ve şirketler iflas ediyor.

Rusya’nın Kuzey Akım gazında süresiz olarak kesintiye gitmesiyle paniğe kapılan Avrupa’da, her gün ilginç hamleler gündeme geliyor. Fransa’da hükümet, enerji tasarrufu için tren trafiğini azaltmak istiyor.
Fransa’da hükümet, enerji tasarrufu için tren trafiğini azaltmak istiyor. Le Parisien gazetesinin abonelerine özel bir raporuna göre, hükümet yetkilileri ülkenin resmi demiryolu şirketi SNCF’ye büyük bir elektrik kesintisi durumunda tren sayısını azaltma olasılığını etraflıca inceleme talimatı verdi. HABERLERE GİT
Almanya’da, Rusya’dan gaz ithalatına bağımlılığı azaltmak ve enerji tasarrufu sağlamak için yerel saatle 22:00’den itibaren kamu binalarının, heykellerin, anıtların ve tabelaların ışıkları kapatıldı. Ayrıca hastaneler dışındaki kamu binaları 19 derecenin üzerinde ısıtılmamaktadır. Ağır fiziksel çalışma yapılan alanlar 19 dereceden daha soğuk olabilir, ticaret fuarları ve büyük salonlar gibi insanların kullandığı alanlar hiç ısıtılmaz.
İtalya’da bazı restoranlar, artan elektrik faturaları nedeniyle ışıkları kapatmaya ve mum yakmaya başladı. Müşterilerin mum ışığında restoranda vakit geçirdikleri anlar sosyal medyada paylaşılırken, “Avrupa ve ötesinde çok sıcak bir sonbahar olacak” yorumu düştü.
Enerji krizi tartışmalarının gündemden düşmediği İsviçre’de, enerji sorununun kış mevsiminde acil duruma gelmesi halinde kemer sıkma önlemlerini uygulamayanların hapis cezasına çarptırılacağı bildirildi.
Blick gazetesinde yer alan haberde, kışın doğalgazın yeterli olmadığı durumlarda doğalgazla ısıtılan evlerde odalarda sıcaklığın 19 derece, sıcak su seviyesinin ise 60 derece ile sınırlandırıldığı kaydedildi. Bu durumda elektrikli soba kullanımının da yasaklanacağı ve evlerdeki sauna ve yüzme havuzlarının soğuk tutulacağı açıklandı. CERN’İN ÇALIŞMASINI DA DURDURABİLİR
Sabah gazetesinin haberine göre, çelik üreticisi ArcelorMittal, düşük talep ve artan gaz maliyetleri nedeniyle Almanya’daki iki ve İspanya’daki bir çelik tesisindeki yüksek fırınlarını kısmen kapatmayı planlıyor. Hollanda’da faaliyet gösteren alüminyum fabrikası Damco, yüksek enerji maliyetleri nedeniyle üretimi durdurdu. Fin paslanmaz çelik üreticisi Outokumpu, bakımın ardından fırınlarından birinin yeniden başlatılmasını geciktireceğini duyurdu.
Alman tuvalet kağıdı üreticisi Hakle, keskin bir şekilde artan maliyetler nedeniyle iflas başvurusunda bulundu. Şirketin genel müdürü Volker Jung, kağıt endüstrisinin zor durumda olduğunu belirterek, “Savaş başlayınca durum daha da kötüleşti. Artan maliyetleri müşterilere yeterince yansıtamadık.” Personel maaşının Kasım ayına kadar ödeneceği açıklandı.
Artan enerji faturalarına yanıt olarak, Belçika hükümeti yakıt, elektrik ve doğal gaz üzerindeki vergileri düşürmeye, kamu binalarında enerji tasarrufu sağlamaya, yüksek verimli enerji şirketlerine vergi vermeye ve nükleer santrallerin ömrünü uzatmaya karar verdi.
De Croo, kamu binalarında 19.00 ile 06.00 saatleri arasında ışıkların kapatıldığına, ısıtmanın maksimum 19 dereceye, soğutma sistemlerinin 27 dereceye ayarlandığına dikkat çekti. ENERJİ ŞİRKETLERİNE EK VERGİ
Rusya, Ukrayna’da başlattığı savaşın altı ayında petrol, gaz ve kömür ihracatından 158 milyar Euro kazandı. Bu dönemde rekor düzeyde yüksek fosil yakıt fiyatları, düşen ihracata rağmen Rusya’nın rekor kar elde etmesine olanak sağladı. Rusya’nın fosil yakıt ihracat gelirleri, savaşın Kremlin’e maliyeti olan tahmini 100 milyar Euro’yu aşarak, 6 ayda 158 milyar Euro olarak hesaplandı. Fosil yakıt ihracat gelirleri, Rusya’nın federal bütçesine tahmini 43 milyar avro katkıda bulundu.
Fosil yakıtlar içinde en yüksek gelir yaklaşık 76 milyar euro ile ham petrol ihracatından gelirken, doğalgaz ihracatı 35 milyar euro, petrol ürünleri ihracatı 26 milyar euro, kömür ihracatı 13 milyar euro ve sıvılaştırılmış doğal gaz ihracatı 9 milyar euro oldu. milyar euro. Ülkenin ihracatındaki düşüşe rağmen, artan petrol, gaz ve kömür fiyatları Rusya’nın ihracat gelirlerini canlı tuttu.
AB, 85 milyar Avro ile Rusya’nın en büyük fosil yakıt ithalatçıları arasında ilk sırada yer aldı. AB ülkeleri arasında Rusya’dan 19 milyar euro ile Almanya, 11,1 milyar euro ile Hollanda, 8,6 milyar euro ile İtalya, 7,4 milyar euro ile Polonya, 5,5 milyar euro ile Fransa ve 5,2 milyar euro ile Bulgaristan. Bu dönemde Belçika Rusya’dan 4,5 milyar euro, İspanya’dan 3,3 milyar euro, 6,6 milyar euro ve Japonya 2,5 milyar euro ithal etti.