Avrupa’da bankacılık krizi riski arttı


Küresel ekonomi için yeni bir endişe ortaya çıktı. İsviçre bankası Credit Suisse hisseleri düşüyor ve finansal piyasalar için sistemik risk oluşturuyor. Bu, 2008 mali krizinin sembolü olan Lehman Brothers’ı hatırlatıyor.

Küresel piyasalarda bir “banka” kaygısı var.

Dünyanın en büyük bankalarından biri olan Swiss Credit Suisse’in hisseleri yılbaşından bu yana düşüyor. Bankanın hisseleri, geçen hafta işlemlerin son gününde yıl başına göre yüzde 55 düştü.

Yeni haftanın ilk işlem gününde hisse yüzde 10’a yakın değer kaybetti. Bankanın risk primi 250 puana yükselerek son 14 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Financial Times’ın haberine göre, banka yetkilileri hafta sonu büyük müşterilere, sözleşme taraflarına ve yatırımcılara likidite ve sermaye kaynakları konusunda güvence vermeye çalıştı.

Bir Reuters raporu, bankanın CEO’su Ulrich Körner’in, sermaye ve likiditenin sağlam olduğunu söyleyerek çalışanlarına şirket hakkında bilgi verdiğini söyledi.

Credit Suisse, Avrupa’daki tek şirket değil.

Deutsche Bank’ın da benzer bir sorunla mücadele ettiği söyleniyor.

Mali müşavir Tuncay Turşucu, “Risk varsa 2008’de gördüğümüz gibi olursa çok ama çok kötü olur. Bu konuda çok daha dikkatli ve tedbirli olacağımızı ve buna izin verilmeyeceğini umuyorum” dedi.

Avrupa’da bankacılık krizi riski arttıkça 2008 krizi akla geliyor.

Finansal krizin simgesi olan Lehman Brothers’ın iflası, uzun süredir küresel ekonomiyi ve piyasaları alt üst etti. ABD ekonomisi 2008’in dördüncü çeyreğinde yüzde 6,3, 2009’un ilk çeyreğinde ise yüzde 6,4 küçüldü.