Avrupa Merkez Bankası’ndan faiz raporu


Avrupa Merkez Bankası Lagarde, bankanın faiz oranlarını nötr seviyenin üzerine çıkarabileceğini belirtti. Nötr faiz oranı %1,5 ile %2 aralığında görülebilirken, bu rakam bankanın mevduat faizi olan %0,75’in oldukça üzerindedir.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde dün, ECB’nin talebi kontrol altına almak ve kabul edilemez seviyelere yükselen enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını ekonomik büyümeyi yavaşlatan seviyelere yükseltmesi gerekebileceğini söyledi.

ECB bir süredir faiz oranlarını tarihi seviyelerde artırıyor olsa da enflasyon yükselmeye devam ediyor. Ayrıca, politika yapıcıların odaklandığı uzun vadeli enflasyon beklentileri Merkez Bankası’nın %2’lik hedefinin üzerine çıkmaya başladı.

Lagarde dün yaptığı konuşmada, “Yüksek enflasyonun uzun vadeli enflasyon hedeflerini değiştirmeye başladığına dair işaretler varsa, enflasyon hedefimize uyan faiz oranı kısıtlayıcı olacaktır.” Dedi.

Lagarde, yüksek enerji fiyatlarının neden olduğu arz krizinin bloğun üretim potansiyelini düşürmesi durumunda ECB’nin talebi azaltmak zorunda kalacağını da sözlerine ekledi.

Politika yapıcılar, faiz oranları ekonomik büyümeyi ne teşvik eden ne de yavaşlatan “nötr” bir düzeye ulaştığında ECB’nin faiz oranlarını artırmayı durduracağını uzun süredir tahmin ediyor. Ancak artan sayıda oran belirleyici yetkili, faiz oranlarının nötr seviyelerin üzerine çıkması gerektiğini söylüyor.

Nötr faiz oranı %1,5 ile %2 aralığında görülebilirken, bu değer ECB’nin mevduat faizi olan %0,75’in oldukça üzerindedir.

Lagarde, orta vadeli beklentilerin enflasyon hedeflemesine “kısmen” bağlı olduğunu, ancak bu durumun devam etmesini beklemenin “akılsızca” olacağını da sözlerine ekledi.