Avrupa Merkez Bankası’ndan faiz raporu


ECB Başkanı Lagarde, zayıf büyümeye rağmen enflasyonu kontrol altında tutmak için faiz oranlarını yükseltmeye devam etmeleri gerektiğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde faiz oranlarını açıkladı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, ECB’nin sıkı para politikasının, zayıf büyümeye rağmen enflasyonu kontrol altında tutmak için faiz oranlarını daha da yükseltmesi gerektiğini söyledi.

Orta vadede enflasyonu yüzde 2’ye geri getirmemiz gerekiyor ve bunu başarmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Lagarde, “Şimdi yapmamız gereken, önümüzdeki birkaç toplantıda faiz oranlarını artırmaya devam etmek” dedi.

Lagarde, ilk hedefin ekonomik büyümeyi desteklemeyen veya daralmaya neden olmayan nötr bir faiz oranına ulaşmak olduğunu söyledi.

Avrupa Merkez Bankası, bu ay yaptığı toplantısında faiz oranlarını 24 yıllık tarihinde ilk kez 75 baz puan artırarak %1,25’e yükseltti.

Euro bölgesinde ise yıllık enflasyon, enerji fiyatlarındaki artışın etkisiyle Ağustos ayında yüzde 9,1 ile rekor seviyeye ulaştı. 15 AB ülkesinde enflasyon çift haneli.