Avrupa borsaları İngiltere’nin finansal kararlarının değişmesini bekliyor


Avrupa borsaları, Birleşik Krallık hükümetinin son haftalarda piyasada kargaşaya neden olan mali planlarından vazgeçeceği beklentileriyle yükseliyor. İngiltere hükümetinin 24 milyar sterlinlik vergi indirimi kararından geri dönebileceği bildirildi.

İngiltere’nin mali planlarında geri adım atacağı beklentisi, yatırım yapma isteğini destekledi.

Avrupa’nın en büyük şirketlerini takip eden STOXX 600 endeksi yüzde 1.8 artışla 7 Ekim’den bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Dün Avrupa borsalarındaki yükseliş Wall Street’in gün sonu kazanımlarıyla paralel ilerledi.

Merkez Bankası (Fed), dün açıklanan ABD TÜFE’sinin ABD beklentilerinin üzerinde gerçekleşmesinin ardından, faiz oranlarını dördüncü ay üst üste 75 baz puan artıracağı tahminini yineledi. Wall Street, teknik destek ve açık pozisyonların kapatılmasıyla hala yüzde 2’den fazla kapandı.

STOXX 600 Endeksi, hisse senedi piyasalarındaki değişimin ardından haftayı kazançlarla kapatmaya hazırlanırken, agresif merkez bankası parasal sıkılaştırmasının körüklediği resesyon endişeleriyle hafta başından bu yana kayıplarını telafi etti.

Avrupa borsaları İngiltere'nin finansal kararlarının değişmesini bekliyor - 1 Mayıs
İngiltere hükümetinin 24 milyar sterlinlik vergi indirimi kararından vazgeçebileceğini söylüyor.

İngiliz hükümeti vergi indirimini bekleyebilir

İngiltere Hazine Bakanı Kwasi Kwarteng, maliye bakanları toplantısı için Washington’a yaptığı ziyareti bu hafta başında tamamladı ve Londra’ya döndü.

Financial Times dün, Birleşik Krallık hükümetinin 24 milyar sterlinlik vergi indirimi kararını geri alabileceğini bildirdi. FTSE 100 Endeksi yüzde 1.4 ve FTSE 250 Endeksi yüzde 1.7 yükseldi.

Yüzde 2,7 artan gayrimenkul hisseleri başta olmak üzere tüm sektörler yükseldi.

Hollandalı navigasyon ve dijital harita şirketi TomTom, güçlü üçüncü çeyrek sonuçları yayınladıktan ve otomobil üretimi ve konum teknolojilerinin satışlarındaki artışlarla ilgili 2022 beklentilerini yükselttikten sonra yüzde 2,4 yükseldi.