Avrasya Tüneli’nden yeni geçiş rekoru


9 Kasım’da Avrasya Tüneli’nde yeni bir araç sollama rekoru kırıldı. Bakan Karaismailoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, “70.223 araçlık günlük trafik garantisi aşıldı” diyerek rekoru açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 9 Kasım Çarşamba günü 71 bin 110 aracın Avrasya Tüneli’nden geçişiyle yeni bir rekor kırıldığını söyledi.

Karaismailoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, bakanlığın mega projeleri arasında yer alan Avrasya Tüneli’nin İstanbul’daki trafiği rahatlatacağını, Avrasya Tüneli’nin Asya ve Avrupa kıtalarını deniz altından birbirine bağlayan ilk ve tek çift katlı karayolu tüneli olduğunu ifade etti. boğaz geçişlerinde kullanıcılarına hızlı, güvenli ve konforlu bir alternatif sunuyor, hizmet vermeye devam edeceğini söyledi.

27 Ekim’de 70 bin 121 araçla bu yılın en yüksek geçiş oranına ulaşan Avrasya Tüneli’nde rekorun yenilendiğini kaydeden Karaismailoğlu, “9 Kasım Çarşamba günü Avrasya Tüneli’nde 71 bin 110 araçla yeni bir geçiş rekoru kırıldı. : 70.000 223 adetlik günlük garantili trafik performansı aşıldı.

TOPLAM GEÇİŞ 94 MİLYON

Karaismailoğlu, 22 Aralık 2016’da faaliyete geçen tünelden toplam 94,5 milyon aracın geçtiğini belirterek, 1 Mayıs’tan itibaren Avrasya Tüneli’nin de motosikletlilere açıldığını ve o tarihten bu yana toplam 266.000 motosikletin geçtiğini bildirdi.

ZAMAN KAZANMA

Çalışma saatlerinde 200 kişinin istihdam edildiği Avrasya Tüneli’nin zaman ve yakıt tasarrufu sağladığına dikkat çeken Karaismailoğlu, şu bilgileri paylaştı:

“5 kilometrelik Avrasya Tüneli, İstanbul’un güney eksenindeki ulaşım mesafelerini yaklaşık 10 kilometre kısaltarak Asya ve Avrupa yakaları arasındaki yolculuğu 5 dakikaya indiriyor. Avrasya Tüneli ve diğer Boğaz geçişlerinin seyahat sürelerini de dikkate alırsak Alternatif olarak Kozyatağı-Bakırköy yönünde akşam trafiğinde kullanıcılarına 86 dakikadan fazla zaman almaktadır. Bu zaman kazandırır. Zaman tasarrufu Kozyatağı-Bakırköy istikametinde akşam saatlerinde ayda 54 dakika, Kozyatağı-Bakırköy istikametinde Bakırköy-Kozyatağı’nda sabah 32 dakikadır.”

SATIŞ SÜRELERİNDE YÜZDE 111 ARTIŞ

Karaismailoğlu, 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren 00:00 ile 05:00 saatleri arasında yüzde 50 indirim uygulandığını hatırlatarak, indirimli saatlerde ortalama trafiğin yüzde 111 arttığını vurguladı.