Asya hisseleri yükseldi


Asya hisse senedi piyasaları, dünya genelinde artan risk iştahıyla haftanın ikinci işlem gününde olumlu bir seyir izledi.

Açıklanan ekonomik veriler, tahvil faizlerindeki düşüş eğilimi ve uluslararası kuruluşların hızlı faiz artırımlarına yönelik uyarıları ile küresel piyasalarda olumlu bir seyir izlenebilir.

Altın Hafta nedeniyle hafta boyunca kapalı olacak olan Çin borsasına Hong Kong da katıldı. Bayram nedeniyle işlem hacimleri normalin altında kalsa da açık piyasalarda risk iştahının yüksek kalmaya devam ettiği görüldü.

Japonya’da bugün açıklanan verilere göre, beklentiler doğrultusunda Eylül ayında yıllık enflasyon yüzde 2,8 seviyesinde gerçekleşti. Avustralya Merkez Bankası ise faiz oranlarını 25 baz puan artırarak yüzde 2,6’ya yükseltti. Banka, kısa sürede faiz artırımına gittiklerini ve bu durumun haneleri etkilediğini belirterek, bu nedenle hareket hızını yavaşlatma kararı aldıklarını açıkladı. Piyasa, bankanın faiz oranlarını 50 baz puan artırmasını bekliyordu.

Öte yandan, Kuzey Kore’nin fırlattığı balistik füzenin kuzeydoğu Japonya üzerinden uçup Pasifik Okyanusu’na düşmesinin ardından gözler konuyla ilgili yapılacak açıklamalara çevrildi.

Gelişmelerle birlikte Japonya’da Nikkei 225 endeksi günü yüzde 2,96 artarak 26,992 puandan kapatırken, dolar/yen paritesi bir önceki kapanışa göre yüzde 0,1 artışla 144,7’den işlem görüyor.

Hindistan’ın Sensex endeksi yüzde 2,1 artışla 57,981’den, Avustralya’nın ASX 200 endeksi yüzde 3,75 artışla 6,699’dan ve Güney Kore’nin Kospi endeksi yüzde 2,5’lik bir ek ücretle 2,209’dan kapandı.