Artan balon fiyatlarına “iyi” çözüm


Son dönemde ulaşım ve hammadde maliyetlerindeki artışlar temel gıda fiyatlarını da etkiliyor. Bunlardan biri maden suyudur. Yılın ilk aylarında ortalama 10 liradan satılan damacana suyunun 40 liraya çıkmasıyla vatandaşlar çözümü çeşme’de buldu.

Şişedeki suyun fiyatı 40 liraya ulaşınca vatandaşlar orman ve baraj çevresindeki çeşmelere ilgi duymaya başladı.

Gün boyunca birçok kişi Sazlıbosna Barajı yakınındaki bir çeşmeye gelir.

Gelenler kuyudan getirdikleri balonları ve pet şişeleri doldurup evlerine dönüyorlar.

Ağabeyi ve ablası, yaklaşık bir aydır su ihtiyaçlarını kuyudan karşıladıklarını açıklayarak, fiyat artışları nedeniyle artan su maliyetlerine bu şekilde çözüm bulduklarını söyledi.

“AYLIK 300 LİRA YAKLAŞIK SU MALİYETİ VAR”

Kuyudan yaklaşık 50 adet 5 litrelik şişeye içme suyu dolduran Nihat Ene, “Genelde burada balık tutardık” dedi. 4 kişilik bir aile günde 10 litre su içerse bu 15 liraya denk geliyor. Bu az bir para değil. Benim ve kardeşimin su faturaları ayda 300 liraya yakın geliyordu” dedi.

“SU İÇMEK BİLE BÜYÜK BİR İŞ OLDU”

Murat Ene 10 adet cam balonla geldi ve onları suyla doldurdu. Aylık su fiyatının yüksek olduğunu söyleyen Ene, “Eskiden buraya pikniğe gelirdim, suyun çok güzel olduğunu gördüm. Emekliyim, aldığımız ücretler belli. 4 kişilik bir aileyim, “Bir su balonu 27 lira. Aylık 700-800 liraya mal oluyor. İçme suyu bile alamıyoruz” dedi.