ArabanaGelsin, franchise ile kolay teslimat erişilebilirliğini artıracak


Dijitalleşmeyle birlikte alışveriş alışkanlıklarını değiştiren tüketiciler e-ticarete yönelirken, online hizmet sunan şirketler operasyonel ve teslimat süreçlerinde aksamalar yaşıyor. E-ticarette zaman kaybını önleyen ArabanaGelsin, saniyeler içinde teslimatlara olanak sağlıyor.

Dijitalleşmenin yaygınlaşmasıyla birlikte tüketici davranışları da değişmeye devam ediyor.

Teknolojinin günlük hayatımıza girmesiyle birlikte geleneksel alışveriş alışkanlıklarını geride bırakan tüketiciler, daha kolay alışveriş yapabilecekleri ve geniş bir ürün yelpazesine erişebilecekleri e-ticaret modeline yöneliyor.

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi tarafından açıklanan verilere göre 2021 yılında Türkiye’nin e-ticaret hacmi bir önceki yıla göre %69 artarak 382 milyar TL’ye ulaştı ve sektörün 2022 yılı sonunda 600 milyar TL’yi aşacağı tahmin ediliyor.

Bu arada, e-ticaretin yoğun taleplerine ayak uyduramayan işletmelerin operasyonlarında yaşanan aksaklıklar, tüketicilerin alışveriş deneyimini aksatıyor.

E-ticaret pazaryerlerinde satış yapan firmaların operasyonel süreçleri “Konum destekli online alışveriş sistemi” uygulaması.Yeni bir boyut getiren ArabanaGelsin

ÇEVRİMİÇİ ALIŞVERİŞ, PRATİK BİR DENEYİM HALİNE GELİYOR

ArabanaGelsin Kurucusu Mehmet Özsipahioğlu, uygulamaları ile hem tüketicilere hem de işletmelere zaman kazandırdıklarını ifade ederek, sorunu şu sözlerle değerlendirdi:

“E-ticaret hacmindeki artışın iş operasyonlarında yarattığı aksaklıklar, tüketici alışveriş deneyimini zorlaştırıyor. Sınırlı bir zaman diliminde teslim edilmesi veya alınması gereken siparişlerde zaman tasarrufu sağlayarak dijitali bir fırsata dönüştürün.

Franchise projemizi hızlandırarak daha geniş bir kitleye ulaşmak ve e-ticareti herkes için rahat ve pratik bir deneyim haline getirmek istiyoruz.”

ÜÇ FRANCHISE ÜCRETLERİ ÇARPANLARI: NÜFUS, İSTİHDAM, SANAT

Mehmet Özsipahioğlu, projelerinde başta İstanbul ve Ankara olmak üzere yoğun nüfuslu şehirlere öncelik verdiklerini açıklayarak, “Kalabalık şehirlerde alışveriş süreçlerinin birçok değişken nedeniyle kesintiye uğradığının farkındayız. Bu nedenle franchise projemizde bölge nüfusu ile doğru orantılı olarak gelişen e-ticaret hacminin yüksek olduğu segmentlere öncelik veriyoruz.

Bölgelerdeki esnaf, iş ve nüfus çarpanlarını kullanarak tüccar fiyatını hesaplayıp nüfustan liraya çeviriyoruz. Örneğin yaklaşık 1 milyon nüfuslu Ankara Çankaya’da 20.000 tüccar var ve bu sayıların çarpanı bize 3.5 milyon TL’yi söylüyor. Hemen hemen aynı büyüklükteki Keçiören ilçesinde perakende fiyatı benzer iken, diğer tüm merkez ilçeler toplandığında 2,5 milyon TL’ye ulaşıyor.

Ülkemizin metropolü İstanbul’da perakende fiyatını hesaplarsak 8 milyon TL alıyoruz.”

SANİYELERE İNDİRİLDİ UZUN TESLİMAT SÜRELERİ

ArabanaGelsin Kurucusu Mehmet Özsipahioğlu, büyükşehirlerdeki tüketicilerin ve işletmelerin ağırlıklı olarak teslimat süreçlerinde sorunlarla karşılaştığını açıklayarak, “Kentli insanlar bir ürünü ya da yiyeceği sipariş edip mağazadan teslim almak istediklerinde, mağazadan birçok yönden zaman kaybediyorlar. mağazada sipariş hazırlamaktan kuyrukta beklemeye, park yeri bulmaktan ödemeye kadar.

ArabanaGelsin olarak yolda teslim alma, masa servisi, adrese teslim, hemen veya tarifeli teslimat gibi seçenekler sunuyoruz. Hızlı ve güvenli bir alışveriş deneyiminin yanı sıra kullanıcılar, istedikleri yerden sipariş verebiliyor ve mağazaya ulaştıklarında saniyeler içinde alışverişlerini tamamlayabiliyorlar.

Bu sayede hem tüketici alışveriş deneyimini hem de şirketlerin operasyonel süreçlerinin verimliliğini iyileştiriyoruz. Dijitalin bu faydalarını sadece küçük bir kitleye değil herkese ulaştırmak için franchise projemizi hızlandırıyoruz.”