Apple kazandı, Amazon ve Intel kaybetti


Apple, Nisan-Haziran gelirinin arttığını ve kârının düştüğünü söylerken, Amazon artan gelire rağmen zarar bildirdi. Intel, aynı dönemde gelirinin düştüğünü ve zarara dönüştüğünü de açıkladı.

Apple, Amazon ve Intel, Nisan-Haziran 2022 dönemine ilişkin mali tablolarını açıkladı.

Apple’ın geliri üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre %2 artarak 83 milyar dolara ulaştı.

Şirketin geçen yıl Nisan-Haziran döneminde 81,4 milyar dolarlık satışı vardı.

Geçen yılın aynı döneminde 21,7 milyar dolar olan şirketin net geliri yüzde 11 düşüşle 19,4 milyar dolara geriledi.

Şirketin hisse başına kazancı da bu dönemde 1,30 dolardan 1,20 dolara düştü.

AMAZON AÇIK KAYIP

Amazon’a göre, şirketin bu yıl Nisan-Haziran dönemindeki satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 artarak 121,2 milyar dolara ulaştı. Şirketin geçen yılın aynı dönemindeki net satışları 113,1 milyar dolardı.

Geçen yılın ikinci çeyreğinde 7,8 milyar dolar kar açıklayan Amazon, bu yılın aynı döneminde 2 milyar dolar zarar açıkladı.

Şirketin hisse başına zararı bu yılın ikinci çeyreğinde 0,20 dolardı. Amazon, geçen yılın ikinci çeyreğinde hisse başına 0,76 dolar kazanç bildirdi.

INTEL’İN SATIŞLARI AZALDI

Intel gelirinin bu yılın ikinci çeyreğinde düştüğünü söylerken, şirket yılın ikinci çeyreğindeki gelirinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 düşerek 15,3 milyar dolara düştüğünü söyledi. Şirket, geçen yıl Nisan-Haziran döneminde 19.6 milyar dolarlık satış gerçekleştirdi.

Intel, geçen yılın ikinci çeyreğinde 5,1 milyar dolar kar bildirdi ve bu yılın aynı döneminde 454 milyon dolar zarar açıkladı.

Şirketin ikinci çeyrekte hisse başına kaybı 0.11 dolardı. Intel’in geçen yılın ikinci çeyreğinde hisse başına kazancı 1,24 dolardı.