Apple işe alımları yavaşlatacakApple işe alımları yavaşlatacak

ABD’li teknoloji şirketi Apple’ın önümüzdeki yıl için işe alımları azaltacağı ve şirket içindeki bazı ekipler için beklenen harcamaları açıklayacağı açıklandı.

Apple, son dönemde ABD’li teknoloji devlerine temkinli istihdam planları yaparak ülkedeki durgunluk endişeleriyle ilgili gelişmelere bir yenisini ekledi.

Bloomberg’in raporuna göre şirket, gelecek yıl olası bir durgunluğu önlemek için işe alımları yavaşlatmayı ve harcamaları kısmayı planlıyor.

Kararın, şirketin belirsiz zamanlarda daha temkinli olma ihtiyacından kaynaklandığını ve şu anda şirket genelinde bir politika bulunmadığını açıkladı.

Söz konusu kararın şirketteki tüm ekipleri etkilemeyeceği açıklanırken, Apple’ın hala agresif bir ürün tanıtım programı planladığı kaydedildi.

Şirkette daha önceki planlarda bazı takımlar yüzde 5-10 arası Faizlerin artması bekleniyordu. Apple ayrıca bazı açık pozisyonlar için işe alımları gözden geçirmeyi planlıyor.

AŞAĞI PAYLAŞIMLAR

Öte yandan, Apple hisseleri haberler üzerine negatife döndü ve 1,6 düşüşle 147,6 dolardan işlem gördü. Apple henüz bu konuyla ilgili soruları yanıtlamış değil.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Temmuz ayında 75 baz puanlık faiz artırımıyla yetineceği beklentileri doğrultusunda küresel borsalarda görülen olumlu seyir, Apple’ın küçülme yılına yaklaşabileceği haberleriyle kesintiye uğradı. şirket düşebilir.

Son zamanlarda, Facebook’un ana şirketi Meta, Google, Microsoft ve Twitter gibi teknoloji şirketleri benzer planlarını duyurdular.

TESLA’DA BAŞLANGIÇLAR OLDU

Son zamanlarda, ABD teknoloji devleri, durgunluk korkuları nedeniyle kısıtlı istihdam politikalarının belirtilerini gösteriyor.

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’da da işten çıkarmalar başladı.

Tesla Inc., California’daki bir elektrikli araç üretim tesisini kapatırken yüzlerce Otopilot çalışanını işten çıkardı. İşten çıkarılan işçilerin büyük çoğunluğunun saatlik işçi olduğu belirlendi.

Tesla CEO’su Elon Musk, önceki açıklamalarında işgücünün yüzde 10’unu azaltma planlarını özetlemişti.