Antalya’da Almanlar Rusların önüne geçti


2016 yılına kadar Antalya’ya en çok turist gönderen Almanya, 2022’de yine Rusya’yı geride bırakarak 2017’den 2021’e kadar liderliğini kaybetti. Yılbaşından 12 Temmuz’a kadar 1 milyon 157 bin olan Alman turist sayısının yıl sonunda ilk kez 3 milyonu geçmesi bekleniyor.

Dünyanın en önemli turizm destinasyonlarından biri olan Antalya’da bu yıl Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan savaş dengeleri değiştirdi. Antalya’nın en çok turist çeken iki ana pazarı olan Rusya ve Almanya arasındaki liderlik koltuğu 5 yıl sonra Almanlara geçti.

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, kişisel blogunda Alman turizmindeki gelişmeler ve değişimler hakkında bir yazı yayınladı. Yavuz, 2016 yılında Sultanahmet’te meydana gelen bombalı saldırıda 13 Alman vatandaşının hayatını kaybetmesinin ardından gerileme dönemine giren Alman turist girişlerinin pandemi sonrasında eski günlerine döndüğünü duyurdu.

DÜNYANIN EN HAREKETLİ İNSANLARI

Yavuz, “Ne son günlerde artan pandemi vakaları ne de Rusya-Ukrayna nedeniyle yükselen fiyatlar, dünyanın en çok gezgini olan ve 2 yıldır kısıtlanan Almanların seyahat isteklerinin kelimenin tam anlamıyla patladığını söyledi. savaş Almanların seyahat etmesini önleyebilir mi? Almanya’dan Nisan, Haziran aylarında başlayan turizm faaliyetleri nihayet bazı eyaletlerin yaz tatili ile artarak devam etti” dedi.

ÇOCUKLU AİLELERİN TERCİHİ ANTALYA

Yavuz, Almanların üçte birinin Akdeniz ülkelerini ziyaret ettikleri kadar kendi ülkelerinde tatil yaptığını belirterek, “Türkiye, İspanya, Yunanistan ve İtalya en çok tercih edilen ülkeler. Çocuklu aileler Türkiye’yi, gençler Türkiye İspanya’yı tercih ediyor: “Antalya, Ege ve İstanbul Almanların gözde bölgeleri.

ANTALYA TURİZM İLK GÖZ AĞRISI

Bu yıl Almanların Antalya’ya gelişini değerlendiren Yavuz, “Almanya’dan gelenlerin 2019’a göre yüzde 12’nin üzerinde olduğunu görüyoruz. Bu yılın ilk 6 ayında Almanya’dan 955.000 turist Antalya’ya geldi. 1-12 Temmuz tarihleri ​​arasında toplam 202.000 kişi Alman turist sayısı 1 milyon 157’ye ulaştı. Almanya’dan Antalya’ya ay sonuna kadar planlanan uçuş verilerine göre yarım milyondan fazla Alman turistin Antalya’ya gelmesi bekleniyor. Temmuz ayında şehir. Almanya’dan tüm tarifeli uçuşlar şu anda tamamen dolu. Bu yıl Ocak-Temmuz ayları arasında “Turizm tarihinin en iyi yılı olan 2019’un aynı döneminde 1 milyon 330 bin Alman turist Antalya’ya geldi” dedi.

İLK KEZ 3 MİLYON GÖRECEK

Yavuz, Ağustos, Eylül, Ekim ve Kasım aylarında 1,5 milyondan fazla Alman turist gelmesini beklediklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Bu yılın başlarında tahmin ettiğimiz 3 milyona ulaşacağız gibi görünüyor. Çocuklu aileler Temmuz-Ağustos dönemini, orta yaşlılar ve emekliler ise Eylül, Ekim ve Kasım aylarını tercih etmektedir. Pandemi ile ilgili olağanüstü bir durum yoksa, bu yıl Kasım ayı sonuna kadar Antalya’daki Alman misafirlerin, tarihlerindeki en yüksek sayıda Alman turisti gördüklerini göreceğiz. Bu bir milyondan fazla nüfus, orta ölçekli bir Avrupa ülkesi kadar kapasiteye sahiptir. Bu güç son yıllarda turizm ile gerçekleşmiştir. Durmaksızın seyahat eden bir grup olarak tüm tatil destinasyonlarını tercih etmektedirler. Özellikle Türkiye onlar için çok çekici. Ve her yıl Türkiye’yi daha fazla ziyaret ediyorlar. Bu yüzden Almanların yaklaşık yüzde 70’i Alman uçaklarından indi, yüzde 30’u daha sonra ayrıldı. Alman vatandaşlığını kazanmış kişilerden oluşur.”

5 YIL SONRA RUSLAR YENİDEN

En çok turistin geldiği ülkeler sıralamasında Almanya’nın Antalya turizm sektörünün kuruluşundan bu yana uzun yıllardır lider konumda olduğunu belirten Yavuz, “2016 yılında 1 milyon 975 bin turistle Antalya’daki Almanlar birinci sırada yer aldı” dedi. bu yıl Ruslar birinci oldu. Bu yıl 12 Temmuz’da Almanlar 5 yıllık bir aradan sonra 1 milyon 157 bin turistle ilk sırada yer aldı. Rusya 12 Temmuz itibarıyla 956 bin turistle ikinci sırada yer alıyor” dedi.