Antalya Gündem Haber: Ivana Sert yılın ilk mango hasadını Antalya’da yaptı


Dergi Haberleri

AntalyaIvana Sert yılın ilk mango hasadını yaptı

AntalyaTürkiye’de yılın ilk mahsulü olan Mango, 1 milyar doların üzerinde ihracat kapasitesine sahip.

ANTALYA – Antalya’nın Alanya ve Gazipaşa ilçelerinde yılın ilk hasadı başlayan Mango, ihracata hazırlanıyor. Gazipaşa’da düzenlenen hasat etkinliğine katılan modacı Ivana Sert, tek tek topladığı mangolara hayran kaldı. Ziraat Odası Başkanı Göktepe, 1 milyar doların üzerinde ihracat yapıldığını söyledi ve yeni üretime başlayacakları uyardı.

Tropikal meyve üretim hacminin her geçen gün arttığı Antalya’da Eylül ayının başlamasıyla birlikte Alanya ve Gazipaşa ilçelerinde yılın ilk mango hasadı başladı. Moda tasarımcısı Ivana Sert, Gazipaşa’da mango hasadına katılarak ağaçlardan meyve topladı. Mango ağacından topladığı meyvelerin tadına bakan Sert, ürünlerin lezzetinden övgüyle bahsetti. Moda tasarımcısı Ivana Sert, mangoyu çok sevdiğini ve tükettiğini belirterek, “Her yönden faydalıdır. Acıktığınızda bir mango yemek tatmin edicidir. Şimdi ilk defa mango ağacının çok güzel bir ağaç olduğunu, çiçek gibi yetiştirilmesi gerektiğini, değerli ve verimli bir ağaç olduğunu görme fırsatı buldum.” Üretimi kendi ülkemizde gerçekleşmektedir. Az önce çiftçilerle konuştum. Bu işi seviyorsun. Her ağaca bir isim verdiler. Yakında mangoları toplayacağım” dedi.

“Ağaç başına 50 kilo civarında meyve alıyoruz”

Yapımcı Mustafa Karagöz, üretimin her yıl arttığını ifade ederek, “Bu yeri 2019 yılı Ağustos ayında 7 bin metrekarelik bir alana diktik. Burada farklı çeşitler diktik. Şimdi 32.000 metrekarelik yeni bir sera inşa ettik. Burada iki tür seçtik. “32.000 metrekarede 4.000 mango ağacını daha bir araya getireceğiz. Burayı ilk aldığımızda ağaçlar 2 ve 3 yaşındaydı ve her ağaçta kilogram meyve vardı. Bu her yıl yüzde 70 ve yüzde 100 artacak” dedi.

Ziraat Odası Başkanı mango üretimine başlayacakları konusunda uyardı

Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, Alanya ve Gazipaşa ilçelerinde ciddi üretim potansiyeli olduğunu ifade ederek girdi maliyetlerinin de düşük olduğunu belirtti. Mango üretecek çiftçilerin plana göre hareket etmesi gerektiğini anlatan Göktepe, “Mangonun ihracat potansiyeli yüksek ve girdi maliyeti düşük olduğu için üreticilerimiz şu anda hızlı bir geçiş yapıyorlar. Mango üretimine başladığı dönemde planlı bir geçiş istiyoruz. Çünkü hem girdi maliyetleri hem de girdi maliyetleri daha düşük. Kuraklık nedeniyle tropik ürünlere geçerken diğer ürünlerde arz açığımız olmamalı. Şu anda ilçemizde Mango üretimi 1.600 dekar üzeri açık ve kapalı alanda yapılmaktadır. Tropikal meyveler denilince akla ilk olarak muz ve avokado gelir. Bu ürünler çok su gerektirir. Mango Meyvelerine bakarsak o ürünlere göre yüzde 50 daha az sulama yapıyoruz” dedi.

“1 milyar doların üzerinde ihracat kapasitesi var”

Bölgede hasatın geç başlamasının bir avantaj olduğunu kaydeden Başkan Göktepe, “Bu, ağacın yaşına ve 1 dekarlık alanda 500.000 TL ile 750.000 TL arasında ekonomik getiri oranına bakılarak tahmin edilebilir. . Geçiş bölgesi olduğumuz için sadece İspanya ve Mısır rakibimiz olmaya devam ediyor. Eylül-Ocak ayları arasında “Hasat zamanımız geldi. Bu dönemde birçok yerde hasat bitti. Ürünlerimizi hem Avrupa’ya hem de diğer ülkelere çok uygun bir şekilde pazarlama şansımız var. Şu anda ihracat kapasitemiz var. 1 milyar doların üzerinde.”