Almanya’da yüksek enflasyon bekleniyor


Alman Ekonomik Araştırma Enstitüsü, Almanya’daki enerji ve diğer maliyet artışları nedeniyle önümüzdeki aylarda fiyatların hemen hemen her alanda artmaya devam edeceğini bildirdi.

Alman Ekonomi Enstitüsü (IFO), şirketlerin fiyat beklentilerine ilişkin Alman İş Araştırması’nın sonuçlarını yayınladı.

Eylül ayında Almanya’daki şirketlerin yüzde 53,5’i önümüzdeki 3 ayda fiyatlarını önemli ölçüde artırmak istediklerini belirtti. Ağustos ayında bu oran yüzde 48,1 idi.

Gıda sektöründe bu oran Ağustos’ta 96,9 puandan Eylül’de 100 puana yükseldi.

Eczanelerin yüzde 92’sinin önümüzdeki aylarda fiyat artışı planladığı dikkat çekti.

Fiyat artış oranı konaklamada 87,4 puan, yapı hizmetlerinde 78,0 puan ve otellerde 62,4 puan oldu.

“Maalesef enflasyon dalgası gitmiyor”

ifo araştırma ve ekonomik tahmin başkanı Timo Wollmershauser, gıda sektöründe fiyat artışı beklentilerine dikkat çekerek, “Maalesef bu, enflasyon dalgasının azalmayacağı anlamına geliyor” dedi.

Almanya’da Ağustos ayında yüzde 7,9 olan yıllık enflasyon, enerji ve gıda fiyatlarındaki son artışlarla birlikte 1951’den bu yana en yüksek seviye olan Eylül ayında yüzde 10’a yükseldi.

ENERJİ FİYATLARINDA ORTALAMANIN ÜZERİNDE ARTIŞ

Özellikle, enerji fiyatları yıllık bazda yüzde 43,9 artarken, gıda fiyatları yıllık ortalama yüzde 18,7’nin üzerinde arttı.

Yüksek enerji fiyatları da tüketiciler için satın alma gücü kaybına yol açmakta ve birçok şirket için üretimi kârsız hale getirmektedir.

Deutsche Bundesbank, 19 Eylül’de yayınladığı ekonomik raporunda, Almanya ekonomisinde enerji krizi nedeniyle durgunluk belirtilerinin arttığını ve önümüzdeki aylarda enflasyonun çift haneli rakamlara ulaşabileceğini belirtti.