Almanya’da fabrika siparişleri altı aylığına iptal edildiAlmanya'da fabrika siparişleri altı aylığına iptal edildi

Almanya’daki fabrika siparişleri, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın iç talebi boğmasıyla birlikte altıncı ayda da düştü.

Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Temmuz ayı fabrika siparişleri için ön rakamları açıkladı.

Buna göre, Temmuz ayında yerli mamul siparişleri bir önceki aya göre yüzde 1,1 düştü. İlgili siparişler Temmuz 2021’e göre %13,6 azaldı.

Fabrika siparişleri için piyasa beklentisi aylık yüzde 0,5 düştü.

Almanya’da Temmuz ayında yurt içi siparişler aylık bazda yüzde 4,5 düşerken, yurt dışından siparişler yüzde 1,3 arttı.

EURO BÖLGESİNDE GENEL DÜŞÜŞ

Dönemde, euro bölgesinden yeni siparişler Haziran ayına göre yüzde 6,4 düşerken, diğer ülkelerden Almanya’ya verilen siparişler yüzde 6,5 arttı.

Temmuz ayında ara üreticilerin siparişleri aylık bazda yüzde 1,5 arttı. İlaç endüstrisindeki siparişlerdeki yüzde 23,6’lık düşüşün etkisiyle, sermaye malları siparişleri yüzde 0,2 düştü ve tüketim malları üreticilerinden gelen siparişler yüzde 16,9 düştü.

Ülkedeki fabrika siparişleri, zayıf denizaşırı talep nedeniyle Haziran ayında revize edildiği gibi yüzde 0,3 düştü.

Federal Ekonomik İşler ve İklim Koruma Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Üçüncü çeyreğin başında Rusya-Ukrayna savaşı ve yüksek gaz fiyatları nedeniyle imalat sektöründe talep zayıftı.” Dedi.

Ekonomistler, yavaşlayan küresel ekonominin, malzeme kıtlığının ve artan fiyatların Alman mamul mallarına olan talebi azalttığını ve artan enerji maliyetlerinin özellikle ülkenin imalat sektörü üzerinde baskı oluşturabileceğini söylüyorlar.