Almanya Türkiye’den işçi alacak (İşte çalışacakları sektör ve alacakları ücretler…)


Türk işçilerin Almanya’daki havalimanlarına getirilmesine izin verildi. Yaklaşık 7 bin 200 Türk işçiye “hızlandırılmış vize” verilecek. İşin saatlik ücreti en az 14 euro 25 sent. Detaylar burada…

Federal İş Kurumu (BA), Almanya’daki havalimanlarındaki personel sıkıntısının giderilmesi için Türkiye’den işçi getirilmesine yeşil ışık yaktı.

KAYITLAR 6 KASIM’DA BİTİYOR

İş ve işçi bulma kurumu sözcüsü The Pioneer’a verdiği demeçte, ajansın Türkiye’den havaalanı personeli getirmek için özel izin verdiğini doğruladı. Bu geçici özel düzenleme en geç 6 Kasım’da sona eriyor.

Bu onay ile Türkiye’deki Alman diplomatik misyonları, Almanya’daki havalimanlarında çalışmak için yapılan her başvuru için artık Federal İş Kurumu’ndan onay almak zorunda değil.

Federal İş Ajansı sözcüsüne göre, özel izin yolcuları veya hamalları, sürücüleri ve check-in görevlilerini kapsıyor.

Sözcü, özel iznin yalnızca Türkiye’den gelen havalimanı yetkilileri için geçerli olduğunu ve diğer ülkelerden başvuruların kabul edilmeyeceğini açıkladı. Vize işlemlerinin iki ila üç hafta içinde tamamlanmasını beklediklerini belirtti.

SAATLİK ÜCRET MİNİMUM 14 EURO 25 CENT

Federal İş Kurumu’na göre Türkiye’den Almanya’ya gelen personelin saatlik ücreti en az 14 euro 25 sent olmalı. Resmi tatillerde, Pazar ve geceleri çalışan personele fazla mesai veya tatil ikramiyesi ödenir. işveren de konaklama sağlayarak da sorumludur.

Federal hükümet geçen hafta havalimanlarındaki personel eksikliğini gidermek için yurt dışından personel alımını kolaylaştıracağını duyurdu. Alman Ekonomi Enstitüsü (IFO) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, şu anda havaalanlarında 7.200 kalifiye işçi sıkıntısı var.

Havalimanlarında personel eksikliği nedeniyle son haftalarda birçok uçuş iptal edildi ve tatil sezonunun başlamasıyla havaalanlarında kaos yaşanıyor. Büyük ölçüde güvenlik personelinin yetersizliği nedeniyle yolcuların taranması 4,5 saat sürdü.

Havacılık sektörü sendikaları daha sonra hükümete Türkiye’den işçi getirilmesi için bir teklif sundu ve yasal engellerin kaldırılması çağrısında bulundu.