Almanya Rus gazına alternatif buldu


Doğal gaz alımında büyük ölçüde Rusya’ya bağımlı olan Almanya, doğalgaz sıkıntısını gidermek için yeni bir satıcı buldu. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Almanya arasında doğalgaz ve motorin taşımacılığını kapsayan bir anlaşma imzalandı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) milli petrol şirketi ADNOC ve Alman Wilhelm Hoyer GmbH & Co. KG (Hoyer) şirketinin 2023 yılında ayda 250.000 ton mazot tedarik etmeyi taahhüt ettiği belirtiliyor.

BAE haber ajansı WAM’a göre, BAE Cumhurbaşkanı Muhammed bin Zayed Al Nahyan, golf gezisinin bir parçası olarak ülkesini ziyaret eden Şansölye Olaf Scholz ile bir araya geldi.

Toplantıda, BAE ile Almanya arasında kapsamlı bir stratejik ortaklık geliştirmek için işbirliği fırsatları, bölgesel ve uluslararası gelişmeler tartışıldı.

BAE Cumhurbaşkanı Al Nahyan ve Almanya Şansölyesi Scholz’un da katıldığı törende, her iki ülkenin ilgili makamları ve şirketleri arasında enerji ile ilgili bir dizi anlaşma imzalandı.

BAE’nin ulusal petrol şirketi ADNOC ile Alman enerji şirketi Hoyer arasında 2023’te ayda 250.000 tona kadar dizel yakıt tedarik etmek için bir anlaşmaya varıldı.

ADNOC ile Alman enerji şirketi RWM arasında imzalanan anlaşmaya göre, BAE ulusal petrol şirketinin Alman şirketine sıvılaştırılmış doğal gaz tedarik etmesi ve ilk teslimatın 2022 sonunda gerçekleşmesi şart koşuluyor.

Golf turu kapsamında dün Suudi Arabistan’a giden Şansölye Scholz, BAE’deki temaslarının ardından bugün Katar’a gitti.

Alman medyasında Scholz’un enerji sektöründe müzakere ve anlaşmalar yapmak için golf turuna çıktığı haberleri çıktı.