Almanya nükleer santralleri koruyorAlmanya nükleer santralleri koruyor

Almanya, olası bir kış elektrik kesintisi durumunda, ülkede kalan 3 nükleer santralden 2’sinin 2023 Nisan ortasına kadar acil durum rezervi olarak beklemede tutulacağını duyurdu. Enerji krizinden önce Berlin yönetimi ülkenin nükleer santrallerini kapatmak istiyordu.

Federal Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck başkent Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, ülkenin elektrik sistemi için yapılan stres testinin bir kış krizinin olası olmadığını gösterdiğini söyledi.

Bakan Robert Habeck, ülkede kalan 3 nükleer santralden 2’sinin (İsar 2’si Bavyera’da ve 2’si Baden-Württemberg’de) bu kış elektrik üretimindeki bir boşluğu doldurmaları gerekirse 2023 Nisan ortasına kadar acil durum rezervi olarak tutulacağını duyurdu. .

Habeck, “Bu şekilde acil bir duruma müdahale edebiliriz” dedi.

Habeck, federal hükümetin nükleer enerji için aşamalı olarak çıkış rotasına bağlı kaldığını açıkladı ve Aşağı Saksonya’daki Emsland nükleer santralinin Aralık ayında planlandığı gibi kapatılacağını vurguladı.

Robert Habeck, Fransa’daki nükleer santrallerin bakıma kapalı olması, Alpler ve Norveç’te hidroelektrik üretimini engelleyen kuraklık, kömür ulaşım sorunları ve su seviyesinin düşük olması nedeniyle bu kış Avrupa’da elektrik şebekesinde sorun olabileceğine dikkat çekti. Ren Nehri. Komşu ülkelerde şebeke kesintileri olursa, elektrik şebekesini istikrara kavuşturmak için kısa vadede yeterli santral olacağından emin olamayız” dedi.

MOSKOVA KAPALI VANALAR

Öte yandan, Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya, Moskova’nın Kuzey Akım 1 gaz boru hattından gaz akışını durdurma kararının tetiklediği sarmal bir enerji kriziyle karşı karşıya.

Rus-Ukrayna savaşıyla ilgili endişeler enerji kaynaklarını zorlamaya devam ederken, Alman hükümeti bu kış sanayiyi çalışır durumda tutmak, ışıkları yakmak ve evleri sıcak tutmak için çabalıyor.

Bunun için federal hükümet, Rusya-Ukrayna Savaşı ile başlayan enerji krizinde yüksek doğalgaz ve elektrik faturalarını hafifletmek için fatura desteği ve tasarruf gibi çeşitli önlemlerin yanı sıra Almanları mümkün olduğunca fazla enerji tasarrufu yapmaya çağırdı.

Hükümet, enerji krizini daha da hafifletmek için temel enerji ve çevre politikalarının çoğunu gevşetmeyi planlıyor.

2011 yılında Japonya’da meydana gelen Fukushima nükleer felaketinden sonra Almanya nükleer enerjiyi aşamalı olarak kaldırmaya karar verdi.

Felaketten sonra federal hükümet tarafından kabul edilen nükleer aşamalı çıkış yasasına göre, etkilenen üç nükleer santralin 2022’nin sonuna kadar kapatılması gerekiyor.