Alman enerji devinin kömür kararı


Federal hükümetle yapılan anlaşmanın bir parçası olarak, Almanya’nın en büyük elektrik üreticisi RWE, 2030 yılına kadar sekiz yıl içinde kömürden elektrik üretimini sona erdirme hedefini belirledi.

Alman elektrik üreticisi RWE, 2030 yılına kadar kömür kullanmayı bırakacak.

RWE’nin açıklaması, şirketin 2030 yılına kadar kömürle çalışan elektrik üretimini aşamalı olarak durdurmaya hazır olduğunu söyledi.

Açıklamada, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın neden olduğu enerji krizinin ardından RWE’nin kömürle çalışan elektrik santrallerinin kullanımını geçici olarak artıracağı ve federal hükümetten kömürün erkenden kaldırılması için ek tazminat talep edilmeyeceği belirtildi.

RWE İcra Kurulu Başkanı (CEO) Markus Krebber: “Mevcut krizde, linyit yakıtlı santrallerimizi geçici olarak daha yüksek kapasitede kullanarak ve böylece Almanya’daki arz güvenliğine katkıda bulunuyoruz. elektrik üretimi.”

Aynı zamanda, yeşil enerjiye geçişi hızlandırmak için milyarlarca euro yatırım yaptıklarını ve 2030 yılına kadar kömürle çalışan elektrik üretimini aşamalı olarak bırakmaya hazır olduklarını vurgulayan Krebber, önümüzdeki dönemde kömürden hızlı bir şekilde aşamalı olarak vazgeçilmesi gerektiğini vurguladı. “toplumsal olarak sorumlu” bir tavır.

Almanya daha önce 2038’de kömürle çalışan santralleri kapatma planlarını açıklamıştı ve geçen yıl bazı santral operatörleriyle yaptığı anlaşmayla bu tarihi 2030’a erteledi. Hükümet, bu anlaşma kapsamında olmayan RWE gibi enerji şirketleriyle müzakere etmek zorunda kaldı.

Ancak Alman hükümeti, Ukrayna savaşı sonrasında Rusya’ya olan bağımlılığı azaltmak için kapatılacağını duyurduğu nükleer santrallerin korunmasını ve kömürlü termik santrallerin kullanımına devam edilmesini yeniden gözden geçireceğini duyurdu.

KÖMÜRÜN ELEKTRİK ÜRETİMİNDEKİ PAYI YÜZDE 27

Almanya’da 2021’de elektrik üretiminde yüzde 27 kömür ve yüzde 15,3 doğalgaz kullanıldı.

Rusya-Ukrayna savaşından önce Almanya, doğalgaz ve kömür ihtiyacının yarısından fazlasını ve ham petrolünün yüzde 34’ünü Rusya’dan ithal ediyordu.

Kömürün 2038’den 2030’a kadar aşamalı olarak durdurulması için hedef tarihin ertelenmesi, Alman koalisyon hükümetinin geçen yıl verdiği önemli vaatlerden biriydi.