Alman ekonomisi resesyona giriyor


Almanya’da iş ortamına yönelik güven endeksi son iki yılın en düşük seviyesine geriledi. Ekonomistlere göre, Alman ekonomisi enerji krizi nedeniyle önümüzdeki aylarda bir takım zorluklarla karşı karşıya. Yüksek enerji fiyatları, tüketicilerin satın alma gücünü azaltmakta ve birçok şirket için üretimi kârsız hale getirmektedir.

AlmanyaGeçen ay 88,6 puan olan ifo iş ortamı endeksi, Eylül ayında enerji krizinin etkisiyle 84,3 puana gerileyerek Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Merkez Münihkonumlanmış İşletme Araştırma enstitüsü (ifo), yaklaşık 9 bin şirketin katılımıyla gerçekleştirilen Alman ekonomisine ilişkin Eylül araştırmasının sonuçlarını yayınladı.

Buna göre, Almanya’da Ağustos ayında 88,6 puan olan sanayi ve ticarete yönelik iş ortamı endeksi, Rusya-Ukrayna savaşı, enflasyon ve enerji arzı darboğazları nedeniyle bu ay 84,3 puana düşerek Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Piyasa beklentisi endeksin 87 puana düşeceği yönündeydi.

Almanya’da ifo beklentiler endeksi Eylül’de 80,5’ten 75,2 puana, mevcut durum endeksi ise 97,5’ten 94,5 puana geriledi.

ifo Anket, tüm sektörler için görünümün zayıf olduğunu ve inşaatın geleceğine ilişkin beklentilerin bozulmaya devam ettiğini ortaya koydu.

Ifo Başkanı Clemens Fuest, “İş ortamı güven endeksi Eylül ayında 88,6 puandan 84,3 puana düştü. Düşüş, dört ekonomik sektörü de etkiliyor. Şirketler mevcut durumu açıkça daha kötü değerlendiriyor. Önümüzdeki aylar için karamsarlık giderek artıyor.” “Perakende beklentileri rekor düşük seviyelere geriledi. kullanılan cümleler.

Ekonomistlere göre, Alman ekonomisi enerji krizi nedeniyle önümüzdeki aylarda bir takım zorluklarla karşı karşıya. Yüksek enerji fiyatları, tüketicilerin satın alma gücünü azaltmakta ve birçok şirket için üretimi kârsız hale getirmektedir.

Bu arada, Deutsche Bundesbank 19 Eylül’de yayınladığı ekonomik raporunda, Almanya ekonomisinde enerji krizi nedeniyle durgunluk belirtilerinin arttığını ve önümüzdeki aylarda enflasyonun çift haneli rakamlara ulaşabileceğini kaydetti.

Öte yandan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Alman ekonomisinin gelecek yıl yüzde 0,7 küçüleceğini tahmin ediyor.