Alman devi üretimi kesiyor


Alman alüminyum üreticisi Speira GmbH, Rusya-Ukrayna savaşının ardından artan enerji fiyatları nedeniyle Almanya’daki alüminyum üretimini yüzde 50 azaltma planlarını açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamada, yüksek enerji fiyatları nedeniyle üretimi azaltma kararı alındığı bildirildi.

Almanya’daki Rheinwerk fabrikasında alüminyum üretiminin Ekim ayından itibaren yüzde 50 oranında azaltılacağını anlatan Almanya’da üretimi azaltma kararının artan enerji fiyatları nedeniyle alındığını vurgulayarak, “Avrupa’daki birçok alüminyum dökümhanesi ile benzer zorluklarla karşı karşıyayız. Enerji fiyatları son aylarda çok yüksek seviyelere ulaştı ve yakın zamanda düşmesini beklemiyoruz” dedi.

Açıklamada, üretim kesintisinin Ekim ayı başlarında başlayacağı ve herhangi bir zorunlu işten çıkarma planlanmadığı vurgulandı.

Almanya’da enerji maliyetlerindeki artış enflasyonu artırırken, haneler ve işletmeler üzerindeki baskıyı da artırıyor.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya, Moskova’nın Nord Stream 1 gaz boru hattından gaz akışını durdurma kararının yol açtığı bir enerji kriziyle karşı karşıya.

Doğal gazın aylık vadeli fiyatı, 25 Ağustos’ta megavat saat başına 300 avronun üzerine çıktı.

Almanya’da gelecek yılki elektrik sözleşmesinin fiyatı, Rusya’nın gaz arzını kesmesiyle ilk kez 29 Ağustos’ta 1.000 €’yu aştı.

Rus-Ukrayna savaşıyla ilgili endişeler enerji arzını zorlamaya devam ederken, Alman hükümeti bu kış sanayiyi çalışır durumda tutmak, ışıkları yakmak ve evleri sıcak tutmak için çabalıyor.