Alman devi Porsche halka açılmaya hazırlanıyor


Alman otomobil üreticisi Porsche, hisselerinin yüzde 25’ini halka arz etmeye hazırlanıyor. Bu teklifin şirketin değerini 85 milyar avroya çıkarması bekleniyor. Bu gerçekleştiğinde, Almanya’nın tüm zamanların en büyük halka arzı olarak tarihe geçecek.

Dünkü Volkswagen hissedarları toplantısının ardından Alman otomobil üreticisi Porsche, hisselerinin yüzde 25’ini Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası’nda listelemek için ilk halka arzını yaptı.

Halka arzın Eylül sonu veya Ekim başında yapılması planlanıyor ve sermaye piyasasının durumuna göre yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Volkswagen CFO ve COO Arno Antlitz, Porsche’nin en büyük hissedarı Volkswagen’in 52 milyar Euro’luk elektrifikasyon planlarını finanse etmek için halka açılmanın önemli olduğunu söyledi.

“PORSCHE İÇİN TARİHİ BİR AN”

“Volkswagen denetleme kurulunun Porsche AG’nin halka arzı lehine verdiği kararı memnuniyetle karşılıyoruz. Bu, Porsche için tarihi bir an. Porsche patronu Oliver Blume, dünyanın en başarılı spor otomobil üreticilerinden biri olan Porsche’nin halka arzı bizim için yeni bir sayfa açıyor” dedi.

Halka arz edilecek payların şirkette söz hakkı yoktur, örneğin B. Yönetim Kurulu seçiminde.

2022’nin ilk yarısında Porsche, satışlarda, faaliyet kârında ve satış getirisinde güçlü bir büyüme kaydetti. Bir bütün olarak 2022 için şirket, 38 ila 39 milyar Avro civarında bir satış ve yüzde 17 ila 18 arasında bir satış getirisi hedefliyor. Şirketin uzun vadeli hedefi ise bu payı yüzde 20’ye çıkarmak.

Alman devi Porsche halka arza hazırlanıyor - 1 Mayıs

OLASI ALMANYA’NIN EN BÜYÜK halka arzı

Halka arz ile şirketin değeri 65 ila 85 avro arasında yükselecek. 85 milyar avroluk üst sınıra ulaşılırsa, bu Alman tarihinin en büyük halka arzı olacak.

Bu aynı zamanda 1999’dan bu yana Avrupa’nın en büyük halka arzı olacak.