Akkuyu NGS’de yeni aşama


Akkuyu nükleer santralinde dördüncü ve son santral ünitesinin temellerinin atılması için hazırlıklar tamamlandı.

Türkiye’nin ilk nükleer santral projesi olan Akkuyu NGS’de çalışmalar planlandığı gibi devam ediyor.

İlk üç santral bloğunda hummalı çalışmaların sürdüğü santralde, temelinin atılması için önemli adımların atıldığı dördüncü santral için de son hazırlıklar titizlikle yürütülüyor.

Santralin dördüncü santral bloğunun temel atma hazırlıkları büyük ölçüde tamamlandı.

Tam kapasite ile yaklaşık 35 milyar kilovat saat elektrik üretecek santralin Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 10’unu karşılaması bekleniyor.

1200 MW VVER-1200 tipi “III+” 4 reaktörden oluşacak ve toplam 4.000 800 MW kurulu güce sahip olacak santralin ilk bloğunun Cumhuriyetin 100. yıl dönümü dolayısıyla 2023 yılında devreye alınması planlanıyor. Türkiye’nin. Kalan 3 ünitenin birer yıl arayla 2026 yılı sonuna kadar faaliyete geçmesi planlanıyor.

60 yıl olarak planlanan ve çevreye zararlı sera gazları salmadan sürekli elektrik üretebilen santralin hizmet ömrünü 20 yıla çıkarma seçeneği bulunuyor.

PROJE TAKVİMDE TAMAMLANACAK

Akkuyu Nükleer Santrali İnşaat İşleri Başkan Yardımcısı Dmitrii Romanets, AA muhabirine Türkiye’nin ilk nükleer santralindeki çalışmalar ve hedefler hakkında bilgi verdi.

Santral ile ilgili çalışmaların sitenin tüm bölümlerinde eş zamanlı olarak yürütüldüğünü anlatan Romanets, “Çok iyi yürütülen yönetim sayesinde sitenin her köşesinde inşaat ve montaj çalışmaları çok aktif bir şekilde ilerliyor. Projenin zamanında tamamlanacağından kimsenin şüphesi olmasın.” dedi.

Romanets, ilk santral bloğunun ana ekipmanlarından olan reaktör basınçlı kap, buhar jeneratörleri ve ana sirkülasyon pompaları gibi ekipmanların kurulduğunu ve bloğa ait ana sirkülasyon hattının kaynak işlemlerinin tamamlandığını hatırlattı. May, çok önemli bir ilerleme kaydedildi.

Romanets, Akkuyu NGS’nin ikinci sevk ünitesinde, reaktör bölümünde iç muhafazanın üçüncü tabakasının monte edildiğini ve ana binanın duvarını inşa etmeye devam ettiklerini söylerken, Romanets, iç muhafazanın birinci tabakasının ve santrale ait ek güvenlik sistemlerine ait çekirdek tutucular üçüncü santral ünitesine yerleştirildi.

“4 BİN KİŞİ ÇALIŞACAK”

Santralin dördüncü güç ünitesinde önemli ilerleme kaydettiklerini kaydeden Romanets, şunları kaydetti:

“Dördüncü santral bloğundaki hafriyat çukurlarının kazısı tamamlandı. Ana binaların betonarme temelleri de dökülmüştür. Ana binaların temellerinde betonlama çalışmalarına en kısa sürede başlanacaktır. Tüm hazırlık çalışmaları tamamlandı Reaktör binası tamamlandı. Bir an önce temel taşını atmaya hazırlanıyoruz. Santralin dört bloğu devreye alındığında Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 10’u karşılanacak. Enerji istikrarı açısından çok önemli bir proje Akkuyu NGS sayesinde çok önemli istihdam yaratılacak.

Hükümetlerarası anlaşmaya göre, proje için en az 600 Türk nükleer mühendisi hazırlamamız ve eğitmemiz gerekiyor. Santralin dört ünitesinin tamamı çalışır durumdayken 4.000 kişi çalışacak. Ayrıca projenin Türk sanayisine katkısı çok büyük. Buradaki yapı malzemelerinin çoğunu Türk firmalarından tedarik ediyoruz. Projemiz için gerekli kalite standartlarında ürünlerini tedarik ederek gerekli tecrübeyi edinirler. Daha sonra diğer ülkelerdeki aynı büyüklükteki projelere maddi destek sağlayabilirler.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez daha önce projeyle ilgili şunları söyledi: “Türkiye 50 yıllık nükleer enerji serüveninde 2023 yılına doğru adım adım ilerliyor. Akkuyu NGS, cumhuriyetimizin 100. yılını taçlandıracak.” açıklaması yaptı.