Akıllı telefon üretimi azalıyor


Enflasyon, jeopolitik gerilimler ve tüketici talebini önemli ölçüde azaltan koşullar nedeniyle küresel akıllı telefon sevkiyatlarının bu yıl yüzde 6,5 düşmesi bekleniyor. Dünya çapında 1 milyar 270 milyon akıllı telefon üretiliyor.

ABD pazar araştırma şirketi International Data Corporation’dan (IDC) yapılan açıklamaya göre, 2022’de akıllı telefon sevkiyatlarının yüzde 6,5 düşüşle 1,27 milyar adede düşmesi bekleniyor.

Açıklamada, düşüşün rekor kıran enflasyon, jeopolitik gerilimler ve tüketici talebini önemli ölçüde azaltan diğer makroekonomik zorluklardan kaynaklandığı belirtildi.

Düşüşün kısa vadeli olmasının beklendiğine dikkat çeken açıklamada, pazarın 2023 yılında yıllık yüzde 5,2 büyüme ile toparlanmasının beklendiği kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen IDC Araştırma Direktörü Nabila Popal, geçen yıldan bu yana piyasayı aşağı çeken arz kısıtlamalarının hafiflediğini ve sektörün talep kısıtlı bir piyasaya kaydığını açıkladı.

Popal’a göre, yüksek stoklar ve ani bir toparlanma belirtisi olmayan düşük talep, OEM’lerin paniğe kapılmasına ve 2022 siparişlerini büyük ölçüde durdurmasına neden oldu.

İkinci çeyrekte ortalama satış fiyatlarının yıllık yüzde 10 arttığını kaydeden Popal, fiyatların yıl için yüzde 6,3 artmasının beklendiğini kaydetti.

Öte yandan Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’na göre Ocak-Temmuz döneminde üretilen cep telefonu sayısı yıllık bazda yüzde 3,6, ihracat ise yüzde 11,5 azaldı.

İlk 7 ayda 665 milyonu akıllı telefon olmak üzere toplam 863 milyon cep telefonu üretildi ve 470 milyonu yurt dışına ihraç edildi.

Üretilen akıllı telefon sayısı bir önceki yıla göre yüzde 2,9 azaldı.