Açığa satış için “yukarı adım kuralı” bugün hala borsada geçerlidir.


Borsa İstanbul AŞ, BIST 50 endeksinde yer alan hisse senetleri için 14-16 Eylül tarihleri ​​arasında yürürlükte olan yukarı yönlü açığa satış kuralının bugünkü seansta da devam edeceğini duyurdu.

Borsa İstanbul Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayınlanan açıklamada, Sermaye Piyasası Kurulu kararına göre BİST 50 endeksindeki paylarla açığa satış yapılabileceği hatırlatıldı.

Açıklamada, yukarıdaki hisse senetleri için 14-16 Eylül tarihlerinde getirilen açığa satış artırma kuralının bugünkü toplantıda da uygulanmasına karar verildiği belirtildi.

Açığa satış yapılabilecek menkul kıymetlerde açığa satış işlemi, açığa satışa konu sermaye piyasası aracının son işlem fiyatından daha yüksek bir fiyattan yapılabilir. Ancak, sermaye piyasasının son fiyatının bir önceki fiyattan yüksek olması durumunda, yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından açığa satışlar, bu tür satışlar için emirlerin yönlendirilmesi, en son gerçekleşen fiyat seviyesinde de satış işlemi yapılabilir. kısa satış seçeneğini işaretleyerek not kaynaklanmaktadır. Ve kendine iyi bakman önemli.”