Acı haberi duyurdular


Burak Sergen ve Toprak Sergen’in babası Semih Sergen (91), Bodrum’da hayatını kaybetti. Semih Sergen kimdir, neden öldü? Detaylar burada…

Sinema ve tiyatro oyuncusu Semih Sergen (91) Bodrum’da hayatını kaybetti.

Burak Sergen Toprak Sergen’in babası Semih Sergen ise aileyi üzdü.

Burak Sergen Toprak Sergen ise babalarının ölümünün ardından çekilen fotoğrafları “Baba seni unutmayacağız” notuyla paylaştı.

SEMİH SERGEN KİMDİR?

Semih Sergen, 11 Mayıs 1931’de İstanbul’da doğdu ve gençliği boyunca marangozluktan ressamlığa kadar çeşitli mesleklerde çalıştı. Tiyatro sevgisi çocukluk yıllarından başlayan Sergen, gittiği okulda tiyatro bölüm başkanı oldu. Ailesinin gizli konservatuar sınavını geçti. 1949 yılında Ankara Devlet Konservatuarı’nda Nurettin Sevin, Mahir Canova ve Cüneyt Gökçer gibi ustaların öğrencisi oldu. Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden mezun olduktan sonra birçok önemli rol oynadı.

100’den fazla oyunda başrol oynadı ve 40’tan fazla oyun yönetti. Oyunlardan oluşan 11 kitabı ve 17 cilt şiiri vardır. Türkiye’de 45 şiirden oluşan ilk levhayı hazırladı. Ardından çeşitli kasetler ve CD’ler geldi.

İlk çıkışını 1958 yılında Peçeli Göl filmi ile Yeşilçam’da yaptı. Tiyatro oyuncuları Burak Sergen ve Toprak Sergen’in babası olan sanatçı, Bodrum’da yaşamış ve kendi adıyla kurduğu Semih Sergen ve Arkadaşları Tiyatrosu’nu yönetmiştir.