AB’den Rus gazı için tavan fiyat planı


AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, Rus doğalgazı için maksimum fiyat önereceğini söyledi. Von der Leyen, Rusya’nın doğal gaz piyasalarını aktif olarak manipüle ettiğini belirtti.

AB, Rus gazı için bir tavan fiyat planlıyor.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında Avrupa’daki enerji krizine karşı alınması gereken önlemler hakkında konuştu.

“Rusya, doğal gaz piyasalarını aktif olarak manipüle ediyor.

AB’nin daha önce doğalgaz tüketimini azaltma, gaz tanklarını doldurma, yenilenebilir enerji yatırımlarını hızlandırma ve Rus dışı kaynaklardan enerji arzını artırma yönünde kararlar aldığını kaydeden Norveç, bugün Avrupa’ya Rusya’dan daha fazla gaz sağlıyor.

Avrupa’nın enerji kriziyle birlikte bir kuraklık yaşadığını belirten Von der Leyen, “Kuraklık nedeniyle hidroelektrik üretimi yüzde 26 düştü” dedi.

“ELEKTRİK KULLANMALIYIZ”

Von der Leyen, enerji krizine karşı 5 acil önlem hazırladıklarına dikkat çekerek, “Birincisi elektrik tasarrufu. Ne yaparsak yapalım, elektrikte tasarruflu olmalıyız.”

Von der Leyen, elektriğe talebin en yüksek olduğu saatlerde fiyatların en yüksek olduğunu ve en pahalı doğalgaz santrallerinin de bu saatlerde devreye alındığını açıkladı.

Von der Leyen, “Elektrik tüketiminin yoğun olduğu dönemlerde tüketimi azaltmak için bir hedef belirlemeyi önereceğiz.” dedi.

Von der Leyen, “Düşük maliyetle elektrik üreten şirketlerin gelirlerine bir üst sınır önereceğiz” diyen Von der Leyen, yenilenebilir gibi düşük karbonlu kaynaklardan elektrik üretenlerin maliyetlerinin düşük ve fiyatlarının yüksek olduğunu açıkladı.

Von der Leyen, bazı şirketlerin hanehalklarına ve işletmelere aktaracakları beklenenden daha yüksek karlara sahip olduklarını söyledi.

Bu krizi aşmak için tüm enerji kaynaklarının kullanılması gerektiğini hatırlatan von der Leyen, “Petrol ve gaz şirketleri muazzam karlar elde etti. Bu nedenle fosil yakıt şirketlerinden zorunlu katkılar önereceğiz” dedi.

Von der Leyen, üye ülkelerin gaz ve petrol şirketlerinden elde edilecek gelirlerden ayıracakları ek kaynakları yoksullara yardım için kullanabileceklerini açıkladı.

AB'den Rusya'ya gaz için maksimum fiyat planı - 1

Elektrik piyasalarında da sorunlar olduğunu kaydeden von der Leyen, bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin iş yapabilmek için büyük bir sermayeye ihtiyaç duyduklarını ve enerji şirketlerinin içinde bulundukları likidite sorununu aşmalarına yardımcı olacaklarını söyledi.

Von der Leyen, doğalgazın maliyetini düşürerek Rusya’nın gelirlerini azaltmayı hedeflediklerini belirterek, “Rus gazına tavan fiyat teklif edeceğiz” dedi.

Von der Leyen, savaş öncesinde AB’nin doğalgaz ihtiyacının yüzde 40’ını Rusya’dan sağladığını, bugün ise bu payın yüzde 9’a düştüğünü belirterek, üye ülkelerin bu aşamadan sonra hazırladıkları teklifleri değerlendireceklerini vurguladı.

AB Üye Devletlerinin enerji bakanları bu konuyu görüşmek üzere 9 Eylül’de Brüksel’de olağanüstü bir toplantı yapacak.

Rusya geçen hafta Kuzey Akım boru hattı üzerinden Avrupa’ya doğal gaz akışını süresiz olarak durdurdu.

Öte yandan, uluslararası basına sızan AB Komisyonu’nun enerji kriziyle ilgili taslak çalışmasına göre, doğalgaz santralleri dışındaki elektrik jeneratörleri için megavat saat başına 200 avroluk bir fiyat sınırı mümkün olabilir.