ABD’de tüketici güveni Ağustos’ta beklenenden fazla arttı


ABD’de, Conference Board tüketici güven endeksi Ağustos’ta bir önceki aya göre 7,9 puan artarak 103,2’ye yükseldi ve piyasa beklentilerini aştı.

Konferans Kurulu, Amerikan tüketicilerindeki eğilimleri ölçen Tüketici Güven Endeksi ile ilgili Ağustos ayı verilerini yayınladı.

Buna göre, tüketici güven endeksi Ağustos’ta bir önceki aya göre 7,9 puan artarak 103,2 oldu.

Dönem içinde beklenenden fazla artan tüketici güveni 97,9’a ulaşmalıdır. Tüketici güveni Temmuz’da 95,3 oldu.

Amerikalı tüketicilerin mevcut istihdam ve işgücü piyasası durumuna ilişkin değerlendirmelerini yansıtan mevcut durum endeksi, Ağustos ayında 5,7 puan artarak 145,4’e yükseldi.

Geleceğe yönelik kısa vadeli beklentileri yansıtan beklentiler endeksi ise aynı dönemde 9,5 puan artarak 75,1’e yükseldi.

Görüşleri açıklamada yer alan Konferans Kurulu’nun ekonomik göstergeler kıdemli direktörü Lynn Franco, tüketici güveninin üç aylık düşüşün ardından Ağustos ayında yükseldiğini söyledi.

Mevcut durum endeksinin Mart ayından bu yana ilk kez yükseldiğini kaydeden Franco, beklenti endeksinin de Temmuz’da 9 yılın en düşük seviyesinden yükseldiğini ancak 80’in altında kalmasının resesyon risklerinin devam ettiğini gösterdiğini söyledi.

Franco, enflasyon endişelerinin azalmaya devam ettiğini ancak yüksek kaldığını açıkladı.