ABD’de kritik enflasyon verileri yayınlandı


ABD TÜFE Ağustos’ta beklentilere paralel olarak 0,1 yükseldi. Çekirdek TÜFE yüzde 0,6 artarak yüzde 0,3 olan beklentileri aştı. Yıllık enflasyon yüzde 8,3 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Piyasaların merakla beklediği ABD verileri yayınlandı.

ABD TÜFE Ağustos’ta beklentilere paralel olarak 0,1 yükseldi.

Yıllık bazda TÜFE yüzde 8,3 ile beklentilerin üzerinde geldi. Yıllık TÜFE yüzde 8,1’e düşmelidir.

ÇEKİRDEK ENFLASYON BEKLENTİLERİ AŞTI

Çekirdek TÜFE yüzde 0,6 artarak yüzde 0,3 olan beklentileri aştı.

Bu dönemde konut, gıda ve sağlık harcamalarındaki artış, petrol fiyatlarındaki keskin düşüşle dengelenmiş ve enflasyondaki yavaşlamaya sınırlı da olsa katkı sağlanmıştır.

Ağustos ayında enerji fiyatları aylık yüzde 5 düşerken, yıllık yüzde 23,8 arttı. Enerji kalemi altında yer alan benzin fiyatları da aynı dönemde aylık yüzde 10,6 düşerken, yıllık yüzde 25,6 arttı.

Ağustos ayında konut endeksi aylık yüzde 0,7 ve yıllık yüzde 6,2 artarken, gıda fiyatları aylık yüzde 0,8 ve yıllık yüzde 11,4 arttı. Bu dönemde gıda enflasyonu Mayıs 1979’dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Sağlık hizmetleri fiyatları da aynı dönemde aylık yüzde 0,8 ve yıllık yüzde 5,6 arttı.

Analistler, beklenenden daha iyi gelen Ağustos verilerinin enflasyonda kademeli bir yavaşlama umutlarını kırdığını ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) agresif faiz oranlarını daha da artıracağı beklentilerini artırdığını söyledi.

BEKLENEN FAİZ 75 TABAN PUAN ARTTI

Para piyasaları gelecek haftaki toplantısında Fed’in artırım oranlarını 75 baz puan fiyatlandırırken, Ekim ayı toplantısına ilişkin beklentiler 25 baz puanda yoğunlaşıyor.

ENFLASYON 41 YILDA YÜKSEK OLDU

Haziran’da yüzde 9,1 ile 41 yılın zirvesine ulaşan ABD enflasyonu, Temmuz’da yavaşladı. Temmuz ayında yıllık enflasyon yüzde 8,5’e gerilemiştir.