ABD’de ikinci el konut satışları 2 yılın en düşük seviyesine ulaştı


ABD’de ikinci el konut satışları Haziran ayında aylık yüzde 5,4 düşerek Haziran 2020’den bu yana en düşük seviye olurken, ortalama ev fiyatları rekor 416 bin dolara ulaştı.

Ulusal Emlakçılar Birliği (NAR), Haziran ayı ikinci el konut satış verilerini yayınladı.

Buna göre, ülkede ikinci el ev satışları Haziran ayında mevsimsellikten arındırılmış yüzde 5,4 azalarak 5,12 milyona geriledi.

Beşinci aya doğru gerileyen ikinci el konut satışlarının 5,38 milyon seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyordu.

Haziran 2020’den bu yana en düşük seviyesine gerileyen ikinci el ev satışları, Mayıs ayında yüzde 3,4 düşüşle 5,41 milyona geriledi.

Ülkede ikinci el ev satışları Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14,2 düştü.

MEDYAN APARTMAN FİYATLARI REKOR YAYINLADI

ABD ikinci el piyasasında ortanca ev fiyatları Haziran ayında yıllık bazda yüzde 13.4 artarak 416.000 dolara yükseldi.

Mayıs ayında ikinci el piyasasında ilk 400 bin doları aşan medyan ev fiyatları, haziran ayında bir rekora daha imza attı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen NAR Baş Ekonomisti Lawrence Yun, ipotek (ev kredisi) faiz oranlarının ve konut fiyatlarının kısa sürede keskin bir şekilde yükseldiğini söyledi.

Piyasadaki konut stokunun arttığına dikkat çeken Lawrence Yun, doğru fiyatlı evlerin çok hızlı satıldığını ancak çok yüksek fiyatlı evlerin potansiyel alıcıları kapattığını açıkladı.

Lawrence Yun, enflasyon yükselmeye devam ederse, ipotek oranlarının da yükseleceğini vurguladı ve enflasyonun zirve yaptığına dair işaretler olduğunda oranların istikrara kavuşacağını ve enflasyon kontrol altında tutulursa ipotek oranlarının bir miktar düşebileceğini de sözlerine ekledi.

Mortgage talebi 22 yılın en düşük seviyesinde

Öte yandan, ABD’de ipotek talebi 22 yılın en düşük seviyesine inerken, faizler yükseldi ve konut satışları düştü.

Mortgage Bankacılığı Birliği’nden (MBA) alınan veriler, ipotek başvurularının geçen hafta bir önceki haftaya göre yüzde 6,3 düştüğünü gösterdi.

ABD’de 30 yıllık bir ipotek için ortalama faiz oranı %5,74’ten %5,82’ye yükseldi.

MBA ekonomi ve endüstri tahminlerinden sorumlu başkan yardımcısı Joel Kan, ipotek başvurularının art arda üç hafta boyunca düştüğünü ve 2000’den bu yana en düşük seviye olduğunu söyledi.

Kan, “Zayıf ekonomik görünüm, yüksek enflasyon ve devam eden satın alma gücü sorunlarının alıcı talebini etkilemesi nedeniyle hem konvansiyonel hem de devlet tahvilleri için alım aktivitesi düştü.” Dedi. değerlendirmesini yaptı.