ABD’de enflasyon beklentileri Temmuz’da düştü


ABD Merkez Bankası’nın (Fed) New York şubesi, ABD’li tüketicilerin kısa ve orta vadeli enflasyon beklentilerinin Temmuz ayında keskin bir şekilde düştüğünü bildirdi.

Çarşamba günü açıklanan ABD enflasyon verileri öncesinde, tüketici enflasyon beklentileri keskin bir şekilde düştü.

New York Fed, Temmuz Tüketici Duyarlılığı Anketi sonuçlarını açıkladı.

Yaklaşık 1.300 hanenin katıldığı anketin sonuçlarına göre, Ocak ayında önümüzdeki 12 aylık kısa vadeli medyan enflasyon beklentisi 0,6 puan azalarak yüzde 6,2’ye geriledi.

Şubat ayından bu yana en düşük seviyesine gerileyen kısa vadeli enflasyon beklentileri, Haziran ayında yüzde 6,8 ile rekor seviyeye yükseldi.

Önümüzdeki üç yıla ilişkin orta vadeli enflasyon beklentileri aynı dönemde 0,4 puan azalarak yüzde 3,2 olmuştur.

Nisan 2021’den bu yana en düşük seviyesini kaydeden orta vadeli enflasyon beklentisi Haziran ayında yüzde 3,6 olarak gerçekleşti.

Bu dönemde harcamalarda artış beklentisi 1,5 puan azalarak yüzde 6,9 ​​olmuştur.

Enflasyon beklentilerindeki düşüşte, gaz ve gıda fiyatlarına ilişkin beklentilerdeki düşüş etkili oldu.

TEMMUZ ENFLASYONU ÇARŞAMBA AÇIKLANACAK

ABD’de geçen ay açıklanan verilere göre, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Haziran ayında aylık yüzde 1,3 artarak, yıllık yüzde 9,1 ile “Kasım 1981’den bu yana en hızlı artışı” gösterdi.

Ülkede enflasyonun yukarı yönlü seyrini sürdürerek 41 yılın zirvesine ulaşmasının ardından ABD Merkez Bankası (Fed), Haziran ayında olduğu gibi Temmuz toplantısında da faiz oranlarını 75 baz puan artırdı. Fed, enflasyonu yüzde 2 hedefine getirmek için Mart ayından bu yana faiz oranlarını toplam 225 baz puan artırmıştı.

Çarşamba günü açıklanacak olan Temmuz ayı enflasyon beklentisinin bir önceki aya göre yavaşlayarak aylık yüzde 0,2 ve yıllık yüzde 8,7 artması bekleniyor.