ABD’de Amazon’a “haksız rekabet” davası


ABD’de Amazon’a fiyat artışları nedeniyle dava açıldı. Kaliforniya savcıları tarafından hazırlanan iddianamede, şirketin diğer işletmelerin web sitelerinde daha ucuz fiyatlar sunan satıcıları cezalandıran işler yürüttüğü iddia ediliyor.

Kaliforniya’daki ABD Savcılığı, ülkenin en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Amazon’a “haksız rekabete karşı yasayı ihlal ettiği ve fiyat artışlarına neden olduğu” gerekçesiyle dava açacağını söyledi.

California Başsavcısı Rob Bonta, Amazon’a, şirketin, Satıcıları Haksız Rekabet Yasası’nı ihlal eden sözleşmeler imzalamaya ikna ederek eyalet çapında rekabeti engellediğini ve ürün fiyatlarını artırdığını iddia ederek 84 sayfalık bir dava açtı.

dava

Başsavcının web sitesinde yaptığı yazılı açıklamada, “Diğer çevrimiçi e-ticaret siteleriyle fiyat rekabetinden kaçınmak için Amazon, ürünlerini Amazon dışında daha düşük bir fiyata sunan tüccarları ciddi şekilde cezalandıran anlaşmalar yapmasını şart koşuyor” dedi.

Başsavcı Bonta, bu anlaşmaların diğer çevrimiçi perakendecilerin rekabet gücünü engellediğini, Amazon’un çevrimiçi perakende pazarındaki hakimiyetine katkıda bulunduğunu ve aşırı ücretler ve daha yüksek fiyatlar yoluyla perakendecilere ve tüketicilere zarar verdiğini iddia etti.

İddianamede, Amazon’un Walmart ve Target gibi perakende zincirlerinin web sitelerinde daha düşük fiyatlar sunan satıcıları ve ürün tedarikçilerini, sitelerindeki görünürlüklerini azaltarak, arama listelerinin en altına bırakarak veya tamamen bırakarak cezalandırdığı belirtiliyor. .

Kaliforniya’da 25 milyon Prime üyesi ve ABD’de 160 milyondan fazla Prime üyesiyle Amazon, ülkenin en popüler çevrimiçi perakende işidir.

Amazon ayrıca, Avrupa’daki bazı antitröst otoriteleri tarafından rekabet yasalarını ihlal etmek ve üçüncü taraflardan topladığı verileri kendi yararına kullanmakla suçlanıyor.