ABD ve Tayvan’ın Çin’i kızdırmak için yeni hamlesi: ticaret görüşmeleri başlıyor


ABD ve Tayvan, yeni ticaret girişimi kapsamında resmi görüşmelere başlayacak. Müzakerelerin ilk turunun sonbahar başında gerçekleşmesi planlanıyor.

Çin ile tansiyonun yükseldiği bir dönemde ABD yönetimi, yeni bir ticaret girişiminin parçası olarak Pekin ile egemenlik anlaşmazlığına kilitlenen Tayvan ile resmi görüşmelere başlayacağını duyurdu.

ABD Ticaret Temsilcisi (USTR) yaptığı açıklamada, ABD ve Tayvan’ın 21. Yüzyıl Ticaretinde ABD-Tayvan Girişimi kapsamında müzakere yetkileri konusunda bir anlaşmaya vardığını söyledi.

Müzakerelerin ilk turunun sonbahar başlarında yapılması planlanıyor ve kendisinin sağlam bir gündeminin olduğu bildirildi.

Açıklamada, devlete ait şirketlerin yıkıcı uygulamalarının ve piyasa dışı politika ve uygulamaların da gündemde olduğu kaydedildi.

GÖRÜŞMELER DEVAM EDECEKTİR.

USTR bildirisi, ABD’nin müzakereler sırasında Kongre ve işçiler, iş dünyası, çevre grupları ve diğer kilit paydaşlarla istişare etmeye devam edeceğini söyledi.

ABD ticaret temsilcisi yardımcısı Sarah Bianchi yaptığı açıklamada, Tayvan ile ticaret ve yatırım bağlarını derinleştirecek, ortak değerlere dayalı karşılıklı ticaret öncelikleri geliştirecek ve çalışanlar ve işletmeler için yenilikçiliği ve kapsayıcı ekonomik büyümeyi teşvik edecek müzakerelere başlayacaklarını söyledi.

Öne Çıkan Program

Bianchi, “Daha adil, daha müreffeh ve daha dirençli bir 21. yüzyıl ekonomisinin inşasına yardımcı olacak 11 ticaret alanını kapsayan, üst düzey taahhütler ve anlamlı sonuçlar sağlamak için iddialı bir program izlemeyi planlıyoruz” dedi. deyimini kullandı.

ABD ve Tayvan, 1 Haziran’da ekonomik ve ticari bağları güçlendirmek için yeni bir girişim başlattı ve bu çerçevede müzakereler için bir yol haritası hazırlama niyetlerini açıkladı.

Girişimin, ortak değerlere dayalı somut yollar ve karşılıklı ticaret öncelikleri geliştirmeyi, ekonomik ve ticari bağları derinleştirmeyi ve inovasyon yoluyla kapsayıcı ekonomik büyümeyi teşvik etmeyi amaçladığı bildirildi.