ABD stratejik petrol rezervleri 38 yılın en düşük seviyesinde


ABD stratejik petrol rezervlerindeki ham petrol oranı, Aralık 1984’ten bu yana en düşük seviye olan 450 milyon varile geriledi.

ABD Enerji Bakanlığı’na göre, ABD stratejik petrol rezervlerindeki ham petrol 26 Ağustos’tan bu yana haftada 3,1 milyon varil düştü.

Ülkenin stratejik petrol rezervlerindeki ham petrol, Aralık 1984’ten bu yana en düşük seviye olan 450 milyon varile geriledi.

ABD hükümeti, benzin fiyatlarındaki artışın artan enflasyonun önemli bir parçası olduğunu savunarak benzin fiyatlarını düşürmek için çeşitli önlemler almıştı.

Mart ayında ABD Başkanı Joe Biden, ülkenin stratejik petrol rezervlerinden 6 ay içinde günde 1 milyon varil toplam 180 milyon varil petrolün serbest bırakılmasına izin verdi.

Beyaz Saray Temmuz ayı sonlarında ülke genelinde benzin fiyatlarını düşürmek amacıyla stratejik petrol rezervinden 20 milyon varil daha petrol satacağını duyurdu.

AKARYAKIT İHRACATININ ARTIRILMASI İÇİN RAFİNERİYE ÇAĞRI

Öte yandan ABD basınında yer alan haberde, ABD Enerji Bakanı Jennifer Granholm’un ülkedeki petrol rafinerilerine benzin ve motorin gibi akaryakıt ihracatını artırmayı durdurma çağrısında bulunduğu bildirildi.

Haberde Granholm’un 18 Ağustos’ta Valero, ExxonMobil ve Chevron dahil 7 rafineriye bir mektup gönderdiği ve söz konusu rafinerileri ülke kasırga mevsimine girerken yakıt tedarik etmeye çağırdığı belirtildi.

Haber, rafinerilerin yeterli stok oluşturamaması durumunda Biden yönetiminin harekete geçebileceğini açıkladı.