ABD Senatosu çip endüstrisi için 280 milyar doları onayladı


ABD Senatosu, çip imalat endüstrisine 280 milyar dolarlık sübvansiyon sağlayacak bir tasarıyı onayladı. ABD Başkanı Biden, tasarının ülkedeki çip üretimini artıracağını ve bunun da otomobillerden bulaşık makinelerine kadar birçok ürünün fiyatını düşüreceğini savundu.

ABD Senatosu, ülkedeki çip üretimini artırmaya ve Çin ile daha iyi rekabet etmeye hazır olan çip üretim endüstrisine 280 milyar dolarlık yardım sözü veren tasarıyı onayladı.

ABD Senatosu Genel Kurulu bugün CHIPS başlıklı tasarıyı oyladı.

Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nun 64 senatörlük oyla kabul edilen ve 33 senatörün olumsuz oyu ile kabul edilen tasarıyı kabul etmesi bekleniyor ve ardından ABD Başkanı Joe Biden’ın imzasını alması bekleniyor. .

Yarı iletken üretimini artırma tasarısı, otomobillerden elektroniğe birçok endüstride üretimi kesintiye uğratan çip kıtlığını hafifletmeyi amaçlıyor.

Tasarı, yarı iletken üretimi için yaklaşık 52 milyar dolar sübvansiyon ve yarı iletken fabrikalarının kurulmasını teşvik etmek için dört yıl boyunca yüzde 25 vergi indirimi sağlayacak. Tasarı toplam 280 milyar dolarlık destek sağlıyor.

Söz konusu yasa tasarısı ile çip alanında Çin ile olan rekabetin daha iyi bir seviyeye getirilmesi gerekmektedir.

BİDEN: OTOMOBİLDEN BULAŞIK MAKİNESİNE FİYATI AZALTACAK

Biden, tasarının onaylanmasının ardından yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu tasarının “tarihi” bir önem taşıdığını kaydetti.

Yasanın yeni iş olanaklarına izin vereceğini kaydeden Biden, “Amerikalılar ekonominin durumundan ve yaşam pahalılığından korkarken, CHIPS Yasası’nın tek bir cevabı var: Amerika’da yarı iletken üretimini artıracak, bu da sağlayacak. “arabalardan bulaşık makinelerine kadar her şeyin fiyatını düşürür.”

Biden, yasayla ABD’nin dışa bağımlılığının azalacağını kaydetti ve yasanın geçmesi için lobi yapan Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörlere teşekkür etti.