ABD mortgage faizi 16 yılın zirvesine çıktı


ABD’de 30 yıllık bir ipotek (ev kredisi) üzerindeki ortalama faiz oranı, 2006’dan bu yana en yüksek seviye olan yüzde 6.75’e ulaştı.

ABD’deki ipotek oranları yüzde 6,52’den yüzde 6,75’e yükseldi, bu 16 yılın en yüksek seviyesi.

ABD Merkez Bankası (Fed) yüksek enflasyon karşısında faiz artırmaya devam ederken, artan borçlanma maliyetleri konut piyasasını etkilemeye devam etti.

Mortgage Bankaları Birliği (MBA) verilerine göre, 30 Eylül’de sona eren haftada ipotek başvuruları bir önceki haftaya göre yüzde 14,2 düştü.

Ülkede 30 yıllık bir ipotek için ortalama faiz oranı yüzde 6,52’den yüzde 6,75’e yükseldi. Söz konusu faiz oranı 2006’dan bu yana en yüksek seviyesine yükseldi.

Aynı dönemde, 15 yıllık bir ipotek üzerindeki ortalama faiz oranı yüzde 5,7’den yüzde 5,96’ya yükseldi.

MBA ekonomi ve endüstri tahminlerinden sorumlu başkan yardımcısı Joel Kan, ipotek oranlarının geçen hafta artmaya devam ettiğini ve buna bağlı olarak ipotek başvurularının 1997’den bu yana en düşük seviyesine düştüğünü söyledi.

Kan, cari faizin bir önceki yıla göre iki katına çıktığına dikkat çekerek, sadece son 7 haftada 130 baz puan arttığını kaydetti.

Ian Kasırgası’nın ipotek başvurularında da düşüşe neden olduğunu bildiren Kan, kasırgadan etkilenen Florida’da başvuruların yüzde 31 düştüğünü bildirdi.