ABD Kongresi “Kripto Hukuku” Tavsiyesi


ABD’deki Finansal İstikrar Gözetim Konseyi tarafından yayınlanan rapor, Kongre’nin dijital varlıkları düzenlemek için yasa çıkarmasını tavsiye ediyor.

ABD’de Finansal İstikrar Gözetim Konseyi, Kongre’nin dijital varlıkların finansal sistem için oluşturduğu riskleri ele alan ve düzenleyici boşlukları dolduran bir yasa çıkarmasını tavsiye etti.

Finansal İstikrar Gözetim Konseyi, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen başkanlığında toplandı.

Toplantıda konuşan Yellen, inovasyonun dinamik bir finansal sistem ve ekonominin ayırt edici özelliklerinden biri olduğunu, ancak uygun düzenleme olmadan inovasyonun finansal sistemde önemli aksamalara ve hasara neden olabileceğini açıkladı.

Dijital varlıkların son birkaç yılda ölçek ve ölçekte önemli ölçüde büyüdüğüne dikkat çeken Yellen, dijital varlıkların bireysel ve kurumsal yatırımcılardan büyük miktarda sermaye ve ilgi çektiğini belirtti.

Janet Yellen, kripto varlık sisteminin özellikle son bir yılda önemli şoklar ve oynaklık yaşadığını hatırlatarak, toplantıda sunulan Finansal İstikrar Riskleri ve Dijital Varlık Düzenleme Konseyi’nin raporunun mevcut düzenlemede önemli boşluklar olduğunu kaydetti. tespit edilerek eksikliklerin giderilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.

Finansal İstikrar Gözetim Konseyi tarafından yayınlanan Finansal İstikrar Riskleri ve Dijital Varlıkların Düzenlenmesine İlişkin Rapor, Kongre’nin dijital varlıkların finansal sistemde oluşturduğu riskleri ele alan ve düzenleyici boşlukları dolduran bir mevzuat geçirmesini tavsiye ediyor.

“ÜÇ SORUDA MEVZUAT BOŞLUKLARI”

Rapor, menkul kıymet dışı kripto varlıkları için spot piyasanın sınırlı doğrudan gözetimi, düzenleyici arbitraj fırsatları ve dikey olarak entegre piyasaların mevcut yasalara uyup uymayacağını içeren üç düzenleyici boşluk belirledi.

Eylül ayında ABD hükümeti, dijital varlıkları düzenleyen ilk kapsamlı çerçeveyi açıkladı.

ABD Başkanı Joe Biden, Mart ayında Dijital Varlıkların Sorumlu Gelişimine İlişkin Kararnameyi imzaladıktan sonra, sorumlu federal makamlar tüketicileri, yatırımcıları, işletmeleri, finansal istikrarı, ulusal güvenliği ve çevreyi korumaya yönelik tavsiyeler içeren 9 rapor yayınladı.