ABD hükümeti çip üretimine 50 milyar dolar yatırım yaptıABD hükümeti çip üretimine 50 milyar dolar yatırım yaptı

ABD Ticaret Bakanlığı, yerli yarı iletken endüstrisini geliştirmeyi amaçlayan 50 milyar dolarlık yatırım planının uygulama stratejisini açıkladı.

Bakanlık yaptığı açıklamada, finansmanın yaklaşık 28 milyar dolarının hibeler, sübvansiyonlu krediler veya kredi garantileri yoluyla yerli gelişmiş mantık ve bellek yongaları üretimini desteklemek için kullanılacağını söyledi.

Açıklamada, mevcut nesil çiplerin üretimini artırmak için yaklaşık 10 milyar dolar tahsis edileceği ve ülkedeki yarı iletken endüstrisi için dinamik bir yeni inovasyon ağı oluşturmak için araştırma ve geliştirme faaliyetlerine 11 milyar dolar yatırılacağı belirtildi.

Açıklamada, özel bir başvuru rehberi sunan finansman belgelerinin, söz konusu finansmandan yararlanmak isteyenler hakkında bilgiler de dahil olmak üzere gelecek yılın Şubat ayının başlarında açıklanacağı belirtildi.

ABD Başkanı Joe Biden geçen ay, yerli yarı iletken üretimini artırmak ve ABD’nin Çin’e karşı konumunu güçlendirmek için Yarı İletkenler (CHIPS) Üretmek için Yardımcı Teşvikler Oluşturma ve Bilim Yasası’nı imzaladı.

Yerli yarı iletken üretimini artırmayı amaçlayan yasa, otomobilden elektroniğe birçok sektörde üretimi aksatan çip kıtlığını hafifletmeyi amaçlıyor.