AB, üye ülkeleri ‘gaz tüketimini azaltmaya’ çağırdı


Avrupa Birliği, Rusya’dan doğalgaz akışında olası bir kesintiye karşı hazırladığı acil durum planı kapsamında tüm üye ülkelerden gaz tüketimini yüzde 15 oranında azaltmasını talep etti.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Brüksel’de “Güvenli Bir Kış için Gaz Tasarrufu” başlıklı paketle ilgili basın toplantısı düzenledi.

Rusya’nın Ukrayna’da savaşın başlamasından aylar önce yüksek fiyatlara rağmen gaz arzını kasten düşük tuttuğunu kaydeden von der Leyen, Gazprom’un piyasayı sıkılaştırdığını ve fiyatları yükselttiğini açıkladı.

Von der Leyen, şu anda 12 AB üyesi ülkede Rus gazının kısmen veya tamamen kesintiye uğradığına dikkat çekerek, “Rusya’dan gaz akışı geçen yılın aynı döneminin 1/3’ünden daha az. Rusya, enerjiyi silah olarak kullanarak bize şantaj yapıyor. ” söz konusu.

Avrupa’nın Rus gazını tamamen bırakmaya hazır olması gerektiğini kaydeden von der Leyen, buna karşı ortak bir gaz tankının kurulduğunu ve şu anda tankların yüzde 64’ünün dolu olduğunu açıkladı.

Von der Leyen, yapılan çalışmalar sonucunda Rusya dışındaki kaynaklardan gelen gazın 2022 başından bu yana 35 milyar metreküp arttığını açıkladı.

Von der Leyen, talep ve enerji tasarrufuna odaklanmak istediklerini açıkladı: “Hazırlık yeterli değil. Rusya’da tam bir gaz kesintisi olasılığına hazırlıklı olmalıyız. Rusya gaz arzını azaltarak üzerimizde baskı kurmaya çalışıyor. Bu nedenle olası bir senaryo, Rus gazının tamamen kapanması ve bunun tüm AB’yi etkilemesi” dedi.

AB pazarının herhangi bir ülkesinde yaşanacak bir gaz krizinin tüm ekonomileri olumsuz etkileyeceğini kaydeden von der Leyen, üye ülkelerin tek yürek olması gerektiğini vurguladı.

Von der Leyen, “Benzin depolarımızı daha hızlı doldurmak için gaz tasarrufu yapmalıyız. Bunu yapmak için gaz tüketimimizi azaltmalıyız.” cümleleri kullanıldı.

Von der Leyen, Rus doğalgazında tam bir kesinti olması durumunda AB’ye uyarıda bulunacaklarını söyledi. değerlendirmesini yaptı.

Von der Leyen, tüm üye devletlerin gazı depolamaya, depolamaya ve gerektiğinde diğer komşularla paylaşmaya istekli olmasının önemine dikkat çekti.

AB ENERJİ ÖNLEMLERİ

AB Komisyonu tarafından hazırlanan önlem paketi, Rusya’nın Avrupa’ya gaz arzını kesmesi durumunda tüketimi azaltmak için bir acil durum planı içeriyor.

Plan, tüm üye ülkelerin 1 Ağustos 2022 ile 31 Mart 2023 tarihleri ​​arasında gaz taleplerini son 5 yılın ortalamasının yüzde 15’i oranında azaltmasını hedefliyor.

Acil durum ilan edilirse yüzde 15’lik bir kesintinin zorunlu olması bekleniyor.

Paketin uygulanabilmesi için üye devletlerin onaylaması gerekiyor.

Rusya, AB’nin doğal gaz arzının yüzde 40’ını karşılıyor. AB geçen yıl Rusya’dan 155 milyar metreküp doğalgaz ithal etti.

AB ülkeleri, savaş sonrası koşullar nedeniyle Rus gazına olan bağımlılıklarını hızla azaltmak istiyor.