AB ülkeleri Rusya’ya karşı yeni yaptırım paketi üzerinde anlaştı


Avrupa Birliği üye ülkeleri, Rus petrolü için tavan fiyatını içeren 8. yaptırım paketi üzerinde anlaştılar.

Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleri Rusya’ya yönelik 8. yaptırım paketi üzerinde anlaşmaya vardı.

Çek AB Başkanı’nın resmi sosyal medya hesabından paylaşılan gönderide, üye ülkelerin büyükelçilerinin Rusya’ya karşı yeni yaptırımlar konusunda siyasi bir anlaşmaya vardıkları açıklandı.

Post, yaptırımların Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’nın bazı bölgelerini yasadışı olarak ilhak etmesine güçlü bir yanıt olduğunu ve 8. yaptırım paketinin yazılı olarak onaylanıp AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanmasının ardından yürürlüğe gireceğini açıkladı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Üye devletlerin 8. yaptırım paketi üzerinde bugünkü anlaşmasını memnuniyetle karşılıyorum” dedi.

Von der Leyen, hızlı ve kararlı davrandıklarını belirterek, “Putin’in sahte referandumunu ve Ukrayna’ya ilhakını asla kabul etmeyeceğiz” dedi.

Von der Leyen, Kremlin’e bedelini ödetmeye devam edeceklerini kaydetti.

RUS YAĞI İÇİN MAKSİMUM FİYAT

AB Komisyonu geçen hafta Rusya’ya karşı ticaret yasakları ve Rus petrolü için bir fiyat tavanı içeren 8. yaptırım paketini önerdi.

27 AB üyesi ülke tarafından onaylanması gereken yeni yaptırım paketine göre bazı kişi ve kuruluşlar yaptırım listesine alınacak, ticaret ve petrol ithalatına bazı kısıtlamalar getirilecek.

Paket, Rus petrolünün üçüncü ülkelere satışı için maksimum fiyatı içeriyordu.

Mutabık kalınan paketin tüm içeriği henüz paylaşılmadı.