AB ülkeleri Rusya’ya karşı 8. yaptırım paketi üzerinde anlaştı


Avrupa Birliği’nin Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, üye ülkelerin Rus petrolüne yönelik tavan fiyatını da içeren 8. yaptırım paketi üzerinde anlaşmaya yakın olduklarını açıkladı.

Avrupa Birliği ülkeleri, Rusya’ya yeni yaptırımlar uygulama konusunda uzlaşma arayışında.

Avrupa Birliği’nin Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Strazburg’da Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda “Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı tırmandırıyor” başlıklı oturumunda bir konuşma yaptı.

AB ülkelerinin Rusya’ya yönelik 8. yaptırım paketi üzerinde anlaşmaya yakın olduklarını kaydeden Borrell, “Genel Kurul’un bitiminden önce Konsey’de bir anlaşmaya varacağımıza ve Komisyon’dan gelen ortak (Yaptırımlar) tekliflerin kabul edileceğine inanıyorum” dedi. kabul edilir.”

“Batı dünyası bitti diye savaş bitmeyecek”

Josep Borrell, Ukrayna’ya yönelik politikanın net olduğunu ve bu ülkeyi AB’ye entegre etme hedefinin arkasında net bir amaç olduğunu belirterek, “Artık Rusya’ya bu kadar bağımlı olmayacağız” dedi.

“Bu savaş bitmeyecek çünkü batı dünyası bitmeyecek. Putin’in umduğu şey bu” diyen Borrell, Ukrayna’yı desteklemenin “cömertlik, iyilik” meselesi olmadığını vurguladı.

Borrell, “Ukrayna’yı desteklemeye devam etmeliyiz. Çünkü bu ülkenin kaderi bizimkiyle yakından bağlantılı. Orada yaşananlar geleceğimizi de belirliyor.”

Borrell, AB’nin Ukrayna konusunda “askeri destek”, “Rusya’ya karşı yaptırımlar” ve “diplomasi” olmak üzere üç temel politika aracına sahip olduğunu belirterek, “Her üç alanda da çabalarımızı iki katına çıkarmamız gerekiyor.”

AB Komisyonu geçen hafta Rusya’ya karşı ticaret yasakları ve Rus petrolü için bir fiyat tavanı içeren 8. yaptırım paketini önerdi.

27 AB üye ülkesi tarafından onaylanması gereken yeni yaptırım paketi kapsamında bazı kişi ve kuruluşların yanı sıra bazı ticaret ve petrol ithalatı kısıtlamaları da yaptırım listesine alınacak.

Paket, Rus petrolünün üçüncü ülkelere satışı için maksimum fiyatı içeriyordu.