AB, Rusya’ya yönelik yaptırım listesini uzattı


Avrupa Birliği, Ukrayna’daki savaşı tırmandırmakla suçladığı Rusya’ya yönelik yaptırım listesine 30 yeni isim ve 7 örgüt ekledi.

Avrupa Birliği (AB), Rusya’ya yönelik yaptırımların listesini genişletti.

Avrupa Konseyi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, yaptırım listesinde “Ukrayna’nın 4 bölgesinde sahte referandumlar düzenleyenler, Rusya Savunma Bakanlığı’ndan üst düzey yetkililer ve silah üreticisi JSC Kalaşnikof Endişesi’nin savaşı yayan en büyük hissedarı” yer alıyor. ilgili dezenformasyon, Rusya’nın eski ve şimdiki Savunma Bakan Yardımcıları Alan Lushnikov, siyaset bilimci Aleksander Dugin, şarkıcılar Yulia Chicherina ve Nikolay Rastorguev”.

Yaptırım uygulanan yedi şirket arasında Rus silahlı kuvvetlerine silah veya savaş uçağı tedarik eden savunma müteahhitleri, seçim ve referandumları organize etmekten sorumlu Rusya Federasyonu Merkez Seçim Komisyonu ve Rus devlete ait anonim şirket JSC Goznak yer alıyor. sorumlu güvenlik ürünleri üretmektedir.

AB böylece toplam 1236 kişi ve 115 kuruma yaptırım uyguladı.

AB vatandaşları ve işletmelerin fon sağlaması yasaklanırken, belirli kişiler varlıklarının dondurulmasına tabidir. Ayrıca AB topraklarına girmeleri ve bu toprakları geçmeleri de yasaktır.