AB ile Azerbaycan arasında doğalgaz arzını artırmak için mutabakat zaptı imzalandı


Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Azerbaycan doğalgaz ithalatını 2027 yılına kadar en az 20 milyar metreküpe çıkarmak için Azerbaycan ile bir MoU imzaladı.

Avrupa Birliği (AB), Azerbaycan ile doğal gaz ithalatını 2027 yılına kadar iki katına çıkarmak için bir anlaşma imzaladı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Bugün, bu yeni MoU ile, Rus fosil yakıtlarından uzaklaşma çabalarımızda kilit bir ortak olan Azerbaycan ile enerji işbirliğimizde yeni bir sayfa açıyoruz.” Dedi.

Ancak Von der Leyen, Azerbaycan’ın AB’ye olan doğal gaz arzını 2021’de 8,1 milyar metreküpten 2022’de beklenen 12 milyar metreküpe çıkardığını söyledi.

Von der Leyen, “Hedefimiz birkaç yıl içinde Azerbaycan’dan AB’ye giden gaz arzını ikiye katlamak” dedi ve Azerbaycan’ın AB’nin enerji güvenliği ve iklim dostu dönüşümünde çok önemli bir ortak olacağını açıkladı.

Rusya'nın 2021'de Avrupa ülkelerinin doğal gaz ithalatındaki payı.
Rusya’nın 2021’de Avrupa ülkelerinin doğal gaz ithalatındaki payı.

EK YATIRIM GEREKLİ

Öte yandan, 1,3 trilyon metreküp kanıtlanmış doğalgaz rezervine sahip olan Azerbaycan’dan Avrupa’ya sevk edilen gazı artırmak için ek yatırımlar gerekiyor.

Ek boru hattı ve kapasite artırımı yatırımlarının yanı sıra Bakü’nün doğal gaz üretimini de önemli ölçüde artırması gerekiyor.

Güney Gaz Koridoru kapsamında inşa edilen Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı’nın (TANAP) Avrupa ayağı olan TAP’ın yıllık kapasitesi 10 milyar metreküp olarak hesaplanıyor. Bu boru hattının kapasitesi ikiye katlanacak.