AB, doğal gaz için geçici bir fiyat tavanı planlıyor


AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, yeni bir fiyat endeksi geliştirilene kadar doğal gaz için geçici bir tavan fiyat üzerinde çalışıldığını söyledi.

Avrupa Birliği (AB), doğal gaz için geçici bir fiyat tavanı planlıyor.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Strasbourg’da Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda “Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı tırmandırması” başlıklı oturumda bir konuşma yaptı.

Rusya enerjiyi silah olarak kullanıyor, dedi von der Leyen: “Savaş ekonomik ve sosyal sorunlara neden oluyor. Vatandaşlarımız ve tek pazarımızın ekonomisi üzerinde ağır bir yük. Her şeyden önce artan enerji maliyetleri vatandaşların alım gücünün azalmasına ve şirketlerin rekabet gücünü kaybetmesine neden oluyor” dedi.

Von der Leyen, AB ülkelerinin gaz tüketimini yüzde 10 azalttığını, Rusya’dan boru hatlarıyla gelen gazın yüzde 40’tan yüzde 7,5’e düştüğünü ve bu farkın güvenilir tedarikçilerden gelen gazla telafi edildiğini açıkladı.

AKARYAKIT DEPOLARI YÜZDE 90 DOLU

“AB gaz tanklarının dolum oranı yüzde 90.” Von der Leyen, tasarruf ve depolamayı göz önünde bulundurarak bu kışı geçirmek için yeterli alana sahip olduklarını söyledi.

Von der Leyen, AB üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının bu hafta Prag’da bir araya geleceğini hatırlatarak, devlet ve hükümet başkanlarına bir yol haritası sunacağını belirtti.

Von der Leyen, yol haritasında doğalgaz ithalatının fiyatını düşürmek için Norveç gibi güvenilir ortaklarla hızlandırılmış müzakereleri içereceğini belirterek, “AB olarak önemli bir pazar gücümüz var. Tedarikçilerimizin çoğu, bizimle karşılıklı yarar sağlayan anlaşmalar yapmak istiyor.”

Von der Leyen, ortak gaz alımını sağlayan enerji platformunu üye ülkelerin de güçlendireceğine dikkat çekerek, bunun ortak faydalar sağlayacağını söyledi.

Gaz fiyatlarıyla ilgili olarak von der Leyen, “Yüksek gaz fiyatları elektrik fiyatlarını artırıyor. Gazın Avrupa genelinde elektrik üzerindeki enflasyonist etkisini sınırlandırmalıyız. Bu nedenle elektrik üretimi için gaz kazanları konusunu tartışmaya hazırız.”

Von der Leyen, elektrik piyasasında yapısal reform ihtiyacının da altını çizdi.

Von der Leyen, gaz fiyatlarını düşürmek, Rusya fiyat manipülasyonunun etkisini sınırlamak ve piyasa oynaklığını azaltmak için üye ülkelerle birlikte çalışacaklarını belirterek, gaz tavanlarının arz güvenliği açısından dezavantajları olabileceğini kaydetti.

Birçok AB ülkesinin artık gazda tavan fiyat istediğini hatırlatan von der Leyen, “Arz güvenliğini sağlamak için gaz fiyatlarındaki üst sınır makul ve zamanla sınırlı olmalıdır” dedi.

TTF GAZ PİYASASINI TEMSİL ETMİYOR

Von der Leyen, fiyatların Hollanda merkezli, Avrupa’nın en derin sanal doğal gaz ticaret noktası olan TTF’de belirlendiğini hatırlatarak, “TTF, bugün daha fazla LNG içeren pazarımızı temsil etmiyor” dedi.

Von der Leyen, “Gazın maksimum fiyatı, piyasanın daha iyi işlemesini sağlayacak yeni bir AB fiyat endeksi geliştirilinceye kadar geçici bir çözümdür. Komisyon bu konuda çalışmalara başlamıştır.”

AB ülkelerinin birlik ve beraberlik içinde hareket etmesinin önemine vurgu yapan von der Leyen, ekonominin temellerini ve özellikle tek pazarı korumaları gerektiğini söyledi.

Von der Leyen, ortak bir çözüm olmadan parçalanma riskiyle karşı karşıya kalacaklarına dikkat çekti.

AB’nin 2030 yılına kadar enerji güvenliğini artırma ve Rusya’ya bağımlılığı azaltma yönündeki “REPowerEU” planına değinen von der Leyen, bunun boru hatları, ara bağlantı veya yenilenebilir kaynaklar gibi altyapı yatırımlarına izin vereceğini açıkladı.

RePowerEU planı için ek fonların sağlanması gerektiğini açıklayan von der Leyen, “Bu, tüm Avrupa ülkelerinin gerekli yatırımları hızlandırmasına olanak sağlayacak” dedi.

KUZEY AKIM KAÇAKLARI

Nord Stream boru hatlarındaki sızıntılar konusunda von der Leyen, “Kuzey Akım boru hatlarına yönelik sabotaj eylemleri, enerji altyapımızın ne kadar savunmasız olduğunu gösterdi” dedi.

Von der Leyen, Avrupa’nın kritik altyapısını koruması gerektiğini vurguladı ve bunun için bir plan sunacağını duyurdu.

“Altyapımızı bir stres testine tabi tutmalıyız” diyen von der Leyen, kritik altyapıdaki zayıf noktaları belirlememiz gerektiğini hatırlattı.

NATO ve ABD gibi önemli ortaklarla kritik konularda işbirliğini artıracağını belirten Von der Leyen, “Olası tehditleri tespit etmek için uydu gözetleme kapasitemizi en iyi şekilde kullanacağız” dedi.