AB, akıllı telefonlar için tek tip şarj bağlantısı getiriyor


Avrupa Parlamentosu, USB-C’yi elektronik cihazlar için standart şarj portu yapacak tasarıyı onayladı. 2024’ün sonuna kadar tüm yeni akıllı telefonlar, tabletler, dijital kameralar, kulaklıklar, taşınabilir video oyun konsolları, hoparlörler ve klavyeler USB-C şarj bağlantı noktalarına sahip olacak.

Avrupa Parlamentosu (AP), 2024 yılı sonuna kadar üye ülkelerde satılan akıllı telefon, tablet ve kamera gibi elektronik cihazlarda USB-C şarj portlarının kullanımını zorunlu hale getirecek.

Strasbourg’daki AP Genel Kurul toplantısında, USB-C, Micro-USB ve Lightning gibi farklı elektronik cihazlar için farklı şarj portlarını standartlaştırmayı ve e-atığı azaltmayı amaçlayan yasa tasarısı tartışıldı.

602 “evet” ve 13 “hayır” oyu ile milletvekilleri, akıllı telefonları eşit ücretlendirmeyi amaçlayan tasarıyı onayladı.

Yasaya göre, USB-C, taşınabilir elektronik cihazlar için yeni standart şarj bağlantı noktası olacaktır.

ELEKTRONİK CİHAZLAR İÇİN ŞARJ CİHAZI KULLANILMAKTADIR

2024’ün sonuna kadar tüm yeni akıllı telefonlar, tabletler, dijital kameralar, kulaklıklar, taşınabilir video oyun konsolları, hoparlörler ve klavyeler USB-C şarj bağlantı noktalarına sahip olacak. Böylece farklı elektronik cihazlarda tek bir şarj cihazı kullanılabilir.

Tüketicilerin her yeni cihaz için kablo ve şarj cihazı satın alması gerekmez. Mevcut kablolar ve şarj cihazları farklı cihazlarda kullanılabilir. Cihazların hızlı şarj sistemleri de uyumlu hale getirilmiştir.

2026’DA DİZÜSTÜ BİLGİSAYARLARI DA KAPLAYACAK

Düzenleme, 2026 baharında dizüstü bilgisayarları kapsayacak şekilde genişletilecek. Bu uygulama elektronik atıkları azaltmayı amaçlamaktadır.

Kanun, Avrupa Konseyi tarafından resmi olarak onaylandıktan sonra, AB Resmi Gazetesinde yayımlanarak yürürlüğe girecek.